کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

با افزایش محبوبیت کاربردهای شبکه در زندگی روزمره ما، افراد اغلب کلماتی مانند "کابل اترنت" و "کابل شبکه" را می‌شنوند. چه تفاوتی بین کابل شبکه و کابل اترنت وجود دارد؟ تا زمانی که شما کاربر شبکه هستید نیاز به یک دانش پایه برای تشخیص کابل‌ها از یکدیگر دارید. در ادامه با ما همراه باشید تا با مفهوم "کابل شبکه" و "کابل اترنت" بیشتر آشنا شوید.

 

cat5e cat6 cat7

 

کابل اترنت چیست؟

کابل اترنت مفهومی از سیم شبکه کابل کشی است که برای استفاده در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) می‌باشد. در واقع کابل‌هایی برای اتصال دستگاه‌هایی مانند سوئیچ‌ها، روترها و کامپیوترهای شخصی (PCها) که به عنوان یک رسانه مشترک برای انتقال داده‌ها و منبع تغذیه (Power over Ethernet، یا PoE) مورد استفاده قرار می گیرد، کابل اترنت نامیده می شوند. این کابل‌ها در صورت کابل کشی بد و استفاده از کابل‌های بی کیفیت، از مهمترین دلایل برای عملکرد ضعیف شبکه هستند.

 installation of Ethernet cable 2 1024x738

 

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه مفهوم گسترده‌ای از انواع کابل‌های مورد استفاده در شبکه‌های مختلف است. این کابل‌ها برای اتصال و انتقال اطلاعات بین یک شبکه و رایانه استفاده می‌شود. انواع زیادی کابل شبکه در بازار وجود دارد و برای شبکه‌های با شرایط متفاوت کابل‌های متفاوتی نیز مورد نیاز است. کابل‌های متقاطع اترنت، زوج کابل‌های به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری چهار نوع کابلی هستند که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Ethernet cable vs network cable1

 

 

کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

دامنه

کابل اترنت شاخه‌ای از کابل شبکه است. فقط کابل‌های شبکه‌ای که در محیط‌های اترنت استفاده می‌شوند (LAN، MAN، WAN) کابل اترنت نامیده می‌شود. کابل اترنت معمولاً و به طور خاص به یک کابل مسی یا آلومینیومی اشاره دارد ولی کابل شبکه اشاره به طیف وسیعی از انواع کابل مانند کابل پچ و فیبر نوری شیشه ای دارد. در حقیقت، هر کابلی که برای شبکه‌ها به‌کار می‌رود، کابل شبکه است.

 

دسته‌بندی

اترنت مدرن معمولاً با زوج کابل‌های به تابیده و با کانکتورهای RJ45 ماژولار 8P8