معماری زیر ساخت شبکه ساختمان ساعت Swatch سوییس با R&M

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

Swatch مخفف خلاقیت شگفت انگیز، همراه با تکنولوژی سوییس است. برند این ساعت ازسال 1983 وقتی صحبت از طراحی غیر متعارف میشد در صدر جدول حضور داشته است. به تازگی به swatch یک دفترمرکزی جدید رویایی داده شده است که معماری و سرویس ساختمان در حال راه اندازی با استانداردهای جدید هستند.

 

مرکز مدیریت swatch در Biel در قسمت فرانسوی زبان سوییس، یکی از بزرگترین سازه های چوبی جهان است که توسط Shigeru Ban طراحی شده است. این شاهکار رسما در اکتبر 2019 توسط Neyla Hayek، رئیس هیئت مدیره swatch، Nick Hayek، مدیرعامل swatch و خود معمار اصلی افتتاح شد.

ساختمان خمیده و پیچیده ی swatch به طول 240 متر و عرض 35 متر گسترش یافته است و نزدیک به 2800 عنصر لانه زنبوری شامل 442 عنصر خورشیدی منحنی، نمای این ساختمان زیبا را تشکیل می دهند و بلندترین نقطه ی این ساختمان 27متر است.

 

انعکاس مفهوم برند

 

طراحی مقیاس گونه ای با خلاقیت های معماری کلاسیک ساختمان اداری ساخته میشود ومنحنی هماهنگی با کلان شهر و صنعت ساعت مچی سوییس ترکیب میشود.

مانند یک اثر هنری، شرح آن در چشمان بیننده نهفته است.

Shigeru Ban هیئت داوران را با مفهوم اصلی و در عین حال عمل گرایانه در ساختمان و توانایی خود در انعکاس روحیه خلاقانه برند متقاعد کرده است.

نمای طاق دار به سمت ورودی اوج می گیرد و بالا می رود و سپس به Cité du Temps ، موزه ی دو برند معروف Biel یعنی swatch و omega میرود. اینجا جایی است که موزه منتظر خوش آمدگویی و استقبال از علاقه مندان طراحی و فناوری از سراسر جهان است.

نمای بیرونی و داخلی ساختمان با انواع لایت پنل ها، با اشکال منحنی، رنگ ها و شفافیت خاص و همچنین با مواد کلاسیک و عناصر ساختمانی در هم آمیخته شده اند.

این شبکه چوبی تزیین شده و ساخته شده از صنوبر سوییس است و ساختار اصلی پوسته 11000 مترمربعی را تشکیل میدهد. مجموعا پنج طبقه است که 25000 متر مربع فضای کف دارد. معمار به دلیل خصوصیات زیست محیطی و ویژگی پایدار بودن چوب را انتخاب کرد ه است. همچنین چوب انعطاف پذیری بالایی دارد و میتوان آن را در اندازه های بسیار دقیقی برش داد که این یک ویژه گی مهم برای ساختمانی است که هر میلیمتر از آن اهمیت دارد. فناوری سه بعدی به برنامه ریزان کمک کرد تا شکل ها و موقعیت ها را تا شعاع تقریبی 4600 متری مشخص کنند.

 

برنامه ریزی الکتریکی خلاق

 

اهداف زیبایی شناسی و ابعاد معماری تنها برای مهندسین ساختمان چالش برانگیز نیست. همچنین برنامه ریزی الکتریکی باید راه های خلاقانه ای برای تلفیق هوشمندانه فن آوری ساختمان، کابل کشی شبکه و شبکه داده ها در ساختار چوبی پیدا کند.

با وجود سقف شبکه ای و چوبی ساختمان، مجبور شدیم کابل کشی را با احتیاط انجام دهیم. پیدا کردن مسیرهای کابل کشی سرراست و کوتاه غیر ممکن بود. در مسیرما منحنی و تعداد بیشماری قرنیز (نقاط گوشه ای) وجود داشت.

Nicolas Schmutz، مدیر پروژه Etavis Jag Jakob AG

 

زیرساخت برای 10 گیگابایت

 

هر کسی که طراحی خلاقانه را با حرکات بی نظیر ساعت و حفظ یک برند برجسته در سطح جهانی ترکیب می کند، داده های زیادی را جابه جا میکند. به همین دلیل تیم پروژه تمام پیش نیازها را برای تأمین خواسته های Swatch از نظر زیرساخت ایجاد کرده است.

در پس زمینه، یک ستون فقرات (backbone) فیبر نوری طبقات جداگانه را با IT مرکزی متصل کرده و سرعت 10 گیگابیت را امکان پذیر می کند. سطح افقی زیرساخت های داده و ارتباطات در دفتر مرکزی جدید شامل Cat. 7A محافظت شده است. برای مراکز ارتباط از راه دور، تیم پروژه Cat. 6A EL محافظت شده را انتخاب کردند. ماژول هایی از R&M و ساده بودن این موارد، کار نصب را آسان میکند. به لطف کابل کشی، در صورت لزوم میتوان در ایستگاه کاری سرعت اتصال تا 10 گیگابایت را به دست آورد.

زیرساخت KNX bus اتوماسیون ساختمان را وارد شبکه می کند. این سیستم گرمایش و سرمایش، سیستم روشنایی، امنیت و حفاظت از آتش را یکپارچه میکند. انرژی آن مبتنی بر فناوری خورشیدی و استفاده از آب های زیرزمینی است و این امکان را فراهم می کند که تهویه، خنک سازی، گرمایش و روشنایی اساسی برای ساختمان اصلی در Cité du Temps به صورت خودکار انجام شود.

از ایستگاه های شارژ و اشتراک دوچرخه Velospot گرفته تا شیشه های هوشمند، از روشنایی LED و سیستم های تهویه بسیار کارآمد گرفته تا فعال سازی اجزای حرارتی و دفاتر بدون کاغذ،همگی با استفاده از پیشرفته ترین فناوری و دانش گسترده درساختمان جدید Swatch بکار گرفته شده و نشان می دهد که ساخت و ساز و روش های مدرن می توانند با طبیعت هماهنگ باشند.

Roland Hochstrasser / HKG Engineering AG مدیر پروژه محترمانه میگوید: خواسته های معمار در طراحی، در همه ی زمینه ها خواسته های بسیار بزرگی بوده است.

متخصصان چندین کشور و تمدن باهم همکاری کرده اند تا این اثر هنری را از لحاظ فنی کامل کنند. آنها استانداردها و مفاهیم مختلفی را آوردند که باید هماهنگ میشد. هماهنگی میان حرفه های مختلف باید به طور مداوم صورت می گرفت. طراحی، عملکرد و ترکیب بندی باید به صورت جداگانه توافق میشد. برای مثال، موقعیت تمام وسایل و عنصرها مانند پریزها، چراغ، جاده های دسترسی، آلارم دود و بلندگوها باید با جزئیات بررسی میشدند.

Roland Hoch strasser میگوید: هماهنگی در دسترسی و مـوقعیت یابی وسـایل نیز در نمای خارجی، کار بسیار چالش بـرانگیزی بود. قـطعا نمی خواستیم کابل ها در دیدرس باشند.نمای چوبی تنها در نقاط از پیش تعریف شده می توانست کابل ها را عبور دهد.

 

کابلکشی محتاطانه

 

Etavis Jag Jakob AG ماموریت کابل کشی شبکه را بر عهده داشت. Nicolas Schmutz مدیر پروژه میگوید:

(برنامه ریزی کابل کشی به دلیل ساختار ساختمان کار آسانی نبود.) همچنین حرفRoland Hochstrasser را تایید میکند :(به دلیل ساختار چوبی سقف، مجبور بودیم کابل ها را با احتیاط نصب کنیم. پیدا کردن راههای کوتاه و بدون پیچ و خم غیر ممکن بود!

به دلیل تعداد بسیار زیاد قرنیز (نقاط گوشه ای)، شروع کار تنها پس از بازرسی دقیق در محل امکان پذیر بود.

با وجود مصالح ساختمانی، پیمانکار برق هم به مشکل بر خورد. Nicolas Schmutz

میگوید: همه ی وسایل مانند پریزهای برق، آلارم دود، سنسور گرما و بسیاری لوازم دیگر باید مطابق رنگ معماری ساختمان بودند.

این کار دشوار در نهایت با توانمندی گروه R&M به ثمر رسید و شرکت لاوان به عنوان تنها نماینده شرکت R&Mدر ایران آمادگی دارد تا تجربیات ارزنده و تجهیزات مدرن را در معماری های ترکیبی مدرن و کلاسیک همچون پروژه ایران مال در اختیار طراحان و مشاوران قرار دهد.

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109