استاندارد ASHRAE 90.4 برای سیستم های خنک کننده مراکز داده

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مرکز داده یک مرکز بزرگ و پر انرژی است. یکی از بزرگترین عملکردهای مصرف کننده انرژی مرکز داده، سیستم HVAC آن است که وظیفه تهویه و خنک کننده مرکز داده را دارد. مراکز داده عملکردهای محاسباتی را ارائه می دهند که برای عملیات روزانه مشاغل، سازمان های اقتصادی، علمی و فناوری در سراسر جهان حیاتی هستند.

تخمین زده می شود که این تاسیسات حدود 3 درصد از کل انرژی برق در سراسر جهان را مصرف می کنند و این آمار نیز رشد سالانه 4.4 درصدی دارد. به همین دلیل است که در صنعت، اجزای تجهیزات و استراتژی های کارآمد انرژی در اولویت قرار دارد. در این مطلب استانداردهای تعیین شده توسط ASHRAE را برای تبدیل شدن به یک مرکز داده کارآمد در مصرف انرژی بررسی خواهیم کرد.

چه استاندارد هایی را برای سیستم‌های خنک کننده مرکز داده باید دنبال کنیم؟

برای مدت زمان زیادی هیچ استانداردی برای پیروی، در این صنعت وجود نداشت و طراحی تجهیزات مرکز داده با انرژی کارآمد برای مهندسان چالش برانگیز بود. تلاش‌هایی برای ایجاد استاندارد و اثربخشی مصرف برق صورت گرفته است که در ادامه به معرفی آن‌ها می پردازیم.

ASHRAE 90.4: استاندارد بهره وری انرژی مرکز داده

ASHRAE سازمانی است که مسئول تدوین دستورالعمل ها در جنبه های مختلف طراحی ساختمان است. این استاندارد در سپتامبر 2016 منتشر شد و برای چندین سال در حال توسعه بود تا یک استاندارد بسیار مورد نیاز را به جامعه مرکز داده ارائه کند. به گفته این سازمان، این استاندارد حداقل الزامات بهره وری انرژی، طراحی توصیه شده، روش های ساخت و استفاده کلی از منابع انرژی تجدید پذیر را تعیین می کند.

اساسا، ASHRAE 90.4 به نیازهای انرژی منحصر به فرد می پردازد، همچنین جنبه های حیاتی و خطرات را در عملیات مرکز داده ادغام می کند. بر خلاف معیار بازده انرژی PUE، محاسبات ASHRAE 90.4 بر اساس اجزای طراحی است. اپراتورها یا سازمان ها باید بازده و تلفات انرژی خود را برای عناصر مختلف محاسبه کرده و همه آن را تولید کنند. کل انرژی باید معادل یا کمتر از حداکثر ارقام برای هر منطقه آب و هوایی باشد.

تفاوت بین استاندارد ASHRAE 90.4 و PUE

استاندارد اثربخشی مصرف انرژی (PUE) به عنوان معیار اولیه مورد استفاده در صنعت مرکز داده معرفی شد و سرانجام در سال 2016 به استاندارد ISO تبدیل شد. ASHRAE 90.1 اغلب در بسیاری از کدهای ساختمانی ایالتی یا محلی در ایالات متحده ثبت شده است. اما به دلیل برخی موارد فنی نامناسب، 90.1 برای استاندارد انرژی مرکز داده معرفی شد.

در استاندارد PUE به مسائل مربوط به استاندارد مصرف انرژی توجهی نشده است. همچنین این استاندارد قرار است تا مرجعی برای قراردادهای SLA در ارتباط با عملکرد یا هزینه های انرژی باشد. از سوی دیگر، ASHRAE 90.4 یک استاندارد طراحی است که در هنگام ارسال طرح ها برای تایید قبل از ساخت مرکز داده استفاده می شود همچنین 10٪ یا بیشتر به ارتقای ظرفیت تسهیلات می پردازد.

یکی از بزرگترین تفاوت های بین PUE و ASHRAE 90.4 اندازه گیری داده ها و محاسبه انرژی است. استاندارد 90.1 پیچیده‌تر از متریک PUE است. نقطه ضعف PUE این است که دارای ضریب تنظیم جغرافیایی نیست. انرژی سیستم خنک کننده غالباً درصد قابل توجهی از مصرف انرژی در یک تاسیسات را نشان می دهد. مراکز داده ای که به طور مشابه ساخته می‌شوند، اگر موقعیت جغرافیایی متفاوتی داشته باشند، PUE متفاوتی را منعکس می کنند.

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109