محاسبات لبه یا Edge Computing چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروزه حجم داده هایی که توسط حسگر ها، نود ها، برنامه های کاربردی، و سایر موارد در شهرهای هوشمند و در اینترنت اشیاء تولید می شوند به میزان قابل ملاحظه ای گسترش یافته است. برای کاهش حجم ترافیک داده های ارسالی، ترافیک شبکه و مسافتی که داده ها باید طی کنند تا به مقصد برسند می توان از مفهومی به نام محاسبات لبه یا Edge Computing استفاده کرد.

 

پردازش داده های اینترنت اشیا معمولا در سیستم رایانش ابری و از طریق منابع محاسبات ابری انجام می شود و به همین علت مواردی مثل پهنای باند شبکه و زمان تاخیر به مشکلات مهمی تبدیل شده اند. به همین علت توصیه می شود که به جای محاسبات ابری، محاسبات لبه ای مورد استفاده قرار بگیرد.

محاسبات ابری چندین دیتاسنتر مختلف را درگیر می کند و پردازش در آن ها انجام می شود، اما در محاسبات لبه ای پردازش تنها در داخل منابع نزدیک صورت می گیرد. در واقع هدف از طراحی محاسبات لبه یا همان Edge Computing این است که پردازش ها اطراف منبع انجام شوند و به دیتاسنتر های مختلف نیازی نداشته باشند.

 

01.jpg

 

هر بار که شما با استفاده از کارت بانکی خود هزینه چیزی را می پردازید، یا در مسیر خود به یک کنفرانس تلفنی می پیوندید،یا از اتوموبیل های خود ران استفاده می کنید یا به یک سرویس پخش متصل می شوید و استراحت می کنید و لذت می برید، در حال بهره مند شدن از یک گرایش بزرگ IT رشد در رایانش edge هستید.
خواه هدف سرعت بخشیدن به انتقال برنامه ها و محتوا به کاربران از راه  دور و یا جمع آوری اطلاعات از وب سایت ها از راه دور باشد، این تکنولوژی کار آمدی خود را به رخ می کشد.

سایت های edge در حال افزایش در تعداد خود بوده و اهمیت آنها روز به روز مشخص تر می شود.

آنها شامل طیف گسترده ای از مراکز داده ی محلی و منطقه ای تا اتاق های کامپیوتر کوچک و مراکز ارتباطی در دفاتر منطقه ای  تا باجه های شبکه ای و درگاه های اینترنت اشیا در فروشگاه ها، مدارس، دفاتر دولتی و سایت های صنعتی هستند.

شرکت R&M که نماینده رسمی آن در ایران شرکت لاوان ارتباط است ،محصول Edge data centers را با نام تجاری Edge computing وارد بازار کرده است.

 
جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

 

مطالب مرتبط:

راهکار مراکز داده مبتنی بر Edge

حالا زمان برای استراتژی Edge فرا رسیده است

اتصالات هوشمند: از لبه (Edge) تا Hyperscaler

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109