هوش مصنوعی (AI) در مراکز داده (دیتاسنترها)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کاملاً واضح است که هوش مصنوعی (AI) قرار است شیوه طراحی، مدیریت و راه اندازی مراکز داده را تغییر دهد. از نظر موسسه آپ تایم (Uptime) هوش مصنوعی به آرامی در حال گسترش است و در حال حاضر و چند سال آینده به طور محافظه کارانه و در موارد محدودی مورد استفاده قرار گرفته است. اما با پیشرفت تکنولوژی انتظار می‌رود که تعداد بیشتری از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ از هوش مصنوعی استفاده کنند تا طیف گسترده‌تری از روابط و الگوها را در محدوده وسیعی از متغیرها، از جمله منابع مورد استفاده، تأثیرات زیست محیطی، مقاومت و پیکربندی تجهیزات آنالیز کنند.

 

با این حال  امروزه هوش مصنوعی (AI) بیشتر در مراکز داده (دیتاسنترها) برای بهبود عملکرد و فرآیندهای موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر روی صرفه جویی عملیاتی متمرکز شده است، همچنین می‌تواند پیش بینی خطرات شناخته شده را با دقت بیشتری نسبت به سایر فناوری‌ها ارائه دهد.

1

 

هوش مصنوعی (AI) در حال حاضر برای انجام سریع‌تر و دقیق‌تر عملیات و پردازش‌ها اعمال می‌شود. کارشناسان می‌گویند مراکز داده‌ای که با به‌کارگیری هوش مصنوعی راه اندازی می‌شوند نسبت به مراکز داده‌ای که با الگوریتم‌های ویرایش شده کار می‌کنند، به طور قابل‌توجهی کارآمدتر هستند. این محققان یک برنامه ریز خودکار را تدوین کرده اند که سرعت کار را تا 20 یا 30 درصد و حتی در بازه‌های زمانی اوج تا 2 برابر افزایش می‌دهد.

آ‌نها نوعی هوش مصنوعی را با نام reinforcement learning یا RL توسعه داده‌اند که یک روش یادگیری ماشین مبتنی بر آزمون و خطا است و تصمیمات مربوط به زمان بندی را متناسب با میزان بار کاری، در یک دسته خاص اصلاح می‌کند.

از طرفی هوش مصنوعی (AI) به ارائه راهکارهای کارآمد در زمینه مدیریت مراکز داده (دیتاسنترها) کمک می‌کند. در این راستا شرکت سیسکو به تازگی برنامه سیسکو لایو (Cisco Live) را توسعه داده است. استفاده از این تکنولوژی این امکان را فراهم می‌کند که ماشین‌های پیشرفته یاد بگیرند بر روی داده‌های مختلف در مرکز داده (دیتاسنتر) نظارت کنند، همچنین تصمیمات هوشمندانه‌ای برای عملکرد تجهیزات شبکه بگیرند. این امکان یادگیری از ماشین‌های دیگر می‌تواند تغییرات مهمی ایجاد کند و راهکارهای مناسب و کارآمدی را برای مدیریت مراکز داده (دیتاسنترها) فراهم کند. این تکنولوژی می‌تواند برای شرکت‌های بزرگ که تعداد زیادی مرکز داده (دیتاسنتر) در مکان‌های مختلف دارند، مزایای زیادی به همراه داشته باشد.

 

1

 

اولین گام شرکت سیسکو برای ساختن این تکنولوزی Intersight نام دارد. Intersight یک سیستم مدیریت و اتوماسیون مبتنی بر خدمات ابری است که قرار است در سیستم‌های محاسبات متحد (Unified Computing system) و Hyperflex آنها مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این تکنولوژی‌ها مدیریت چرخه زندگی سرور‌ها را بهبود می‌بخشد، همچنین یک مکان مشخص را برای جمع آوری و نظارت بر سیستم‌ها در فضای ابری ایجاد می‌کند.

گام دوم شرکت سیسکو برای تکمیل سیستم‌های Intersight این است که برنامه چند ساله‌ای به نام Project Starship را در پیش گرفته است که هدف آن اتوماسیون مراکز داده (دیتاسنترها) و در نهایت خود مدیریتی آنها است. این سیستم قادر خواهد بود مشکلات احتمالی را تشخیص داده، و پیش از اینکه به یک مشکل جدی برای کاربران و مشتریان تبدیل شود، به تیم‌های مورد نظر جهت تعمیر یا تعویض سخت افزارهای مربوطه اطلاع دهد.

 

1

 

امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های زیادی به دنبال ارائه راهکارهای نوآورانه در این زمینه هستند. این مسئله باعث می‌شود شاهد پیشرفت و توسعه چشمگیری در صنعت دیتاسنتر باشیم و می‌تواند برای تمامی شرکت‌های فعال در این زمینه مفید باشد.

 

مطالب مرتبط:

بازار مراکز داده به ارتفاعات جدیدی صعود می‌کند
هوش مصنوعی (AI) برای شبکه ها
هوش مصنوعی (AI) چگونه صنعت حمل و نقل را دگرگون می‌کند؟

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109