10 گرایش مراکز داده (دیتاسنترها) در سال 2020 از سوی مؤسسه آپ‌تایم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

صنعت زیرساخت دیجیتال با یک سرعت قابل توجه در حال رشد و تغییر است. در یک جامعه پیشرفته از سرمایه گذاران، طراحان، صاحبان و اپراتورها با مسائلی از جمله انعطاف پذیری و ریسک، اثرات ابر (cloud)، انتقال به لبه (edge)، نوآوری‌های پرسرعت، نیازهای پیش‌بینی نشده و در عین حال روز افزون دست به گریبان هستند.
ذینغعان این صنعت باید چه انتظاری در سال 2020 داشته باشند؟ کدام نوآوری‌ها تغییر ایجاد می‌کنند و کدام یک از آن‌ها اغراق شده‌اند؟ آیا چالش‌های موجود در زمینه انعطاف پذیری در حال کم شدن هستند یا روز به روز شدت می‌یابند؟ تنظیم کننده‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟

Uptime data center trends for 2020
10 گرایشی که موسسه آپ‌تایم (uptime) معرفی کرده است صنعتی را نشان می‌دهد که در حال گسترش لبه (edge) است که برای بسیاری از نوآوران جذاب است و تکنولوژی‌ها و معماری‌های جدیدی را دربرمی‌گیرد. این ترند همچنین به نوعی در حال حرکت خلاف جهت باد است. نگرانی‌های موجود در زمینه انعطاف پذیری، انتظارات نابه‌هنگام در مورد اثرات 5G، تغییرات آب و هوایی، اثرات محیط زیستی و تنظیم کننده های روزافزون خطراتی هستند که باید با موفقیت هدایت شوند.

 

Uptime data center trends for 2020


10 گرایش مرکز داده (دیتاسنتر) در سال 2020


1- قطع برق مسئولان و مشاغل را به سمت عمل کردن سوق می دهد.
قطع برق طولانی مدت در زمینه فناوری اطلاعات در حال گسترش است و این موضوع عواقب شدیدی را به همراه دارد. مدیران، مقامات صنعتی و دولتی به طور مشابه خواستار شفافیت بیشتر و رویکرد رسمی‌تری برای انعطاف پذیری end-to-end و همه جانبه هستند.


2- اینترنت به سمت لبه (edge) روانه می‌شود.
در سال‌های آینده، داده‌های قابل توجهی در موارد بسیاری تولید می‌شوند که به دور از هسته مرکزی، به ویژه در مراکز داده (دیتاسنترها) منطقه‌ای پردازش می‌شوند. برای این کار انواع مختلفی از مراکز داده و رویکردهای شبکه مورد نیاز خواهد بود.


3- مصرف انرژی مراکز داده (دیتاسنترها) بالا و بالاتر می‌رود.
مصرف انرژی توسط مراکز داده (دیتاسنترها) و فناوری اطلاعات (IT) همچنان رو به افزایش خواهد بود و فشار وارده بر زیرساخت‌های انرژی افزایش خواهد یافت و سوالات زیادی در زمینه انتشار کربن پیش خوهد آمد. این موضوع بسیار اهمیت دارد که برای جبران افزایش مصرف انرژی، بهره‌وری نیز افزایش یابد.


4- ورود سرمایه باعث تقویت بازار مرکز داده (دیتاسنتر) می‌شود.
مراکز داده (دیتاسنترها) دیگر یک سرمایه گذاری عجیب و غریب در بین خریداران سازمانی اصلی نیست و آنها تمایل زیادی برای این کار دارند. انواع جدید سرمایه گذاران، با منابع مالی فروان و زمان‌بندی طولانی برای بازگشت سرمایه، به طور کلی می‌توانند این بخش را رونق بخشند.


5- داده‌های بیشتر، مراکز داده خودکارتر
بسیاری از مدیران برای سپردن تصمیمات و عملکردهای کلیدی به ماشین‌ها یا برنامه ریزان بیرونی محتاط هستند. مواردی همچون پذیرش گسترده سیستم‌های مدیریت زیرساخت مرکز داده (دیتاسنتر) و معرفی خدمات ابری مبتنی بر هوش مصنوعی، این امر را بسیار محتمل‌تر کرده است. این امر باعث می‌شود نیاز به اتوماسیون بیشتر از قبل احساس شود.


6- مراکز داده (دیتا سنترها) بدون ژنراتور: نمونه‌های آزمایشگاهی بیشتر، به‌کارگیری بیشتر
نمی‌توان تصور کرد که مراکز داده بزرگ بدون ژنراتور کار کنند. ولی تمایل زیادی برای انجام این کار وجود دارد. جایزین‌های تکنولوژیکی در حال گسترش هستند و در 24 ماه آینده شاهد نمونه‌های آزمایشگاهی و به‌کارگیری بیشتر نیز هستیم.


7- مدل pay-as-you-go در زمینه مؤلفه‌های حیاتی گسترش می‌یابد.
از آنجا که شرکت‌ها به جای تمرکز بر هزینه‌های سرمایه به سمت تمرکز بر هزینه‌های عملیاتی حرکت می‌کنند، مولفه‌ها و خدمات زیرساختی حیاتی‌تر - از انرژی و نرم افزار تهیه نسخه پشتیبان (backup) گرفته تا ظرفیت مرکز داده (دیتاسنتر)- بر اساس یک مدل pay-as-you-go هزینه می‌شود.


8- مراکز داده کوچک (میکرو دیتاسنترها): انفجار در تقاضا، با حرکت آهسته
افزایش تقاضا برای مراکز داده کوچک (میکرو دیتاسنترها) عملی خواهد بود ولی این موضوع نیاز به زمان دارد. بسیاری از محرکان اقتصادی و فنی هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند. یکی از کاتالیزورهای کلیدی و مهم 5G است که هنوز به رشد کامل نرسیده است. این تقاضا از سال 2022 سریع‌تر رشد خواهد کرد.


9- کمبود نیروی انسانی به یک مشکل سیستماتیک تبدیل شده است و روز به روز بدتر می‌شود.
مشکل کارکنان بخش دیتاسنتر سیستماتیک و طولانی مدت است و کارفرمایان همچنان ر حال مبارزه با کمبود استعداد و افزایش هزینه های استخدامی هستند. برای حل این بحران، سرمایه گذاری بیشتری از سوی صنعت و مربیان این حوزه لازم است.


10- تغییرات اقلیم و آب و هوا مقررات مراکز داده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
هشدار در مورد تغییرات آب و هوایی در حال گسترش است و نحوه برخورد با آن‌ها سخت‌تر می‌شود. اگرچه صنعت نقش اصلی را بازی می‌کند اما قانون گذاران، لابی‌کنندگان و مردم بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرند. مقررات بیشتری در راه است که به کارآیی انرژی، انرژی تجدیدپذیر و کاهش تلفات می‌پردازد.

 

مطالب مرتبط:

چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت اول
چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت دوم
چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت سوم) | اتوماسیون مراکز داده
مدرن سازی یا برون سپاری مراکز داده| گزینه‌های مرکز داده خود را ارزیابی کنید
نتایج نهمین ارزیابی سالانه مراکز داده توسط موسسه آپ تایم منتشر شد

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109