نتایج نهمین ارزیابی سالانه مراکز داده توسط موسسه آپ تایم منتشر شد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نهمین ارزیابی سالانه مراکز داده که توسط موسسه آپ تایم انجام شده، شکل، ترندهای اصلی و شیوه هایی را که امروزه تاثیر زیادی بر زیرساخت های دیجیتال داشته، مورد بررسی جامع قرار داده است. این ارزیابی که از جامع ترین تحقیات در نوع خود محسوب می‌شود، در ماه های مارچ و آپریل 2019 به صورت آنلاین و با حضور نزدیک به 1600 شرکت کننده انجام شد.


این نظرسنجی نشان می‌دهد بخش مراکز داده (دیتا سنتر) در بسیاری از موارد بزرگ، پیچیده و سازگار با تغییرات است. تقریبا در هر زمینه ای شامل خرابی و قطعی، انعطاف پذیری، کارکنان، تعیین حجم کار، استفاده از نوآوری یا استفاده از فضای ابری، تنوع قابل توجهی در استراتژی‌های مورد استفاده وجود دارد. به طور کلی، صنعت برای پذیرش رویکردها و تکنولوژی‌های جدید آماده است، اما این کار با احتیاط در حال انجام شدن است.


برخی از یافته‌های کلیدی عبارتند از:

- مراکز داده بزرگ سازمانی در شرکت های خصوصی هنوز پایه و اساس فناوری اطلاعات شرکت ها را تشکیل می دهند و انتظار می رود نیمی از همه جحم کاری در سال 2021 به اجرا درآید.

- مشکلات کارکنان که بیشتر بخش مراکز داده را تحت تأثیر قرار می دهد، به حد بحرانی رسیده است. 61% از پاسخ دهندگان در این ارزیابی عنوان کردند که با نگهداری یا استخدام کارکنان مشکل دارند. این عدد در سال گذشته 55% بوده است.

- ادامه روند خرابی و بروز قطعی، مشکلات قابل توجهی را برای اپراتورها ایجاد کرده است. حدود یک سوم (%34) از پاسخ دهندگان در یک سال گذشته خرابی یا افت خدمات سرور را تجربه کرده اند و 50% از آنان نیز در سه سال گذشته این مشکلات را داشته اند.

- عدم وضوح، شفافیت و پاسخگویی خدمات فضای ابر عمومی یک مشکل اساسی برای سازمان های دارای برنامه های کاربردی حیاتی است. یک پنجم از اپراتورهای مورد ارزیابی قرار گرفته اظهار داشتند تمایل بیشتری دارند که حجم کاری را به یک فضای ابری عمومی منتقل کنند، در صورتی که این فضا وضوح و دسترسی بهتری داشته باشد. نیمی از کسانی که از یک فضای ابر عمومی برای برنامه های کاربردی حیاتی خود استفاده می کنند نیز گفته اند که دیدگاه واضحی از آن ندارند.

- نرخ بهبود در بهره ‌وری انرژی تسهیلات مراکز داده در دو سال گذشته کمی کاهش یافته است. میانگین PUE در سال 2019 برابر با 1.67 است.

- ظرفیت رک‌ها (کیلووات) پس از یک ثبات طولانی مدت اندکی افزایش یافته است که باعث می‌شود استراتژی های cooling مورد بازبینی قرار گیرند

- نزدیک به 10% از پاسخ دهندگان اذعان داشته اند که آخرین خرابی، قطعی یا ناپایداری سرویس آنها بالغ بر 1 میلیون دلار خسارت به همراه داشته است.

  • کارکنان بخش مراکز داده (دیتاسنترها) همچنان بیشتر از مردان تشکیل شده اند. فقط 5% از پاسخ دهندگان بیان کرده اند که 50% یا بیشتر کارکنان آن‌ها را زنان تشکیل داده اند. در حالی که یک چهارم از پاسخ دهندگان عنوان کرده اند که هیچ کدام از کارکنان بخش ساخت، طراحی و عملیاتی آن‌ها زن نیستند.

 

data center industry survey results


برخی از یافته های قابل توجه دیگر:
- اتلاف توان یک از اصلی ترین ترین دلایل برای قطعی و خرابی است که در سال 2018 دلیل یک سوم از خرابی ها بود. مسائل مربوط به شبکه نزدیک به 31% می رسید.

-%60 از پاسخ دهندگان عنوان کردند، با پیکربندی و مدیریت بهتر فرآیندها می توانند از قطعی و خرابی دیتا سنترهای خود جلوگیری کنند.

- اکثر اپراتورهای مورد ارزیابی قرار گرفته، یک استراتژی ترکیبی دارند. حجم کار IT در طیف وسیعی از خدمات و مراکز داده گسترش می یابد و انتظار می‌رود حدود یک سوم از کل کارهای مورد انتظار در سال 2021 به ارائه دهندگان فضای ابری، فضای اجاره ای، میزبانی و نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) سپرده شود.

- مالکیت و مدیریت ظرفیت لبه بسته به عملکرد و برنامه های کاربردی متنوع خواهند بود، اما اکثریت شرکت ها انتظار دارند که اغلب مراکز داده لبه خود را اداره کنند یا به صورت ترکیبی با اپراتورهای third-party این کار را انجام دهند.

- %60 پاسخ دهندگان اظهار داشتند که با توجه به هزینه سپردن بخشی از حجم کاری به فضای ابری و سایت های اجاره ای، به توانایی سازمان خود بیشتر اطمینان دارند.

- تغییرات آب و هوا باعث ایجاد نگرانی در صنعت مرکز داده نمی شود. در سال 2018، نیمی از اپراتورها اظهار داشتند که در حال حاضر در حال آماده شدن برای تغییرات آب و هوایی نیستند، و بیش از نیمی از این گروه ها (30% کل پاسخ دهندگان) اعلام کرده اند که برنامه های موجود آنها کافی است.

- با توجه به پاسخ اکثر شرکت کنندگان، اتوماسیون و هوش مصنوعی تا پنج سال آینده نیاز به کارکنان را کاهش نخواهد داد ولی بعد از آن، این نیاز کمتر خواهد شد.

 

مطالب مرتبط:

ترندهای مرکز داده در سال 2019
ترندهای مرکز داده در سال 2019 | قسمت دوم
مراکز داده در آینده چه سمت و سویی دارد؟ | 2019 تا 2021
چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت دوم) | سمت و سوی مراکز داده
چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت سوم) | اتوماسیون مراکز داده

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109