ترندهای مرکز داده در سال 2019 | قسمت دوم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

همان طور که قبلاً گفته شد، صنعت مرکز داده (دیتا سنتر) در حال پیشرفت و توسعه است. با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی و فناوری اطلاعات سازمان‌ها نیز باید بتوانند برای تامین نیازهای جدید، زیرساخت های خود را بهبود بخشند. در مطلب قبل برخی ترندهای تکنولوژی مانند مرکز داده لبه (Edge)، اشتراک فضای دیتاسنتر (Colocation) و محاسبات با کارایی بالا را با هم بررسی کردیم که این تکنولوژی‌ها مراکز داده (دیتا سنترها) را در سال 2019 تحت تاثیر قرار می‌دهند. در ادامه چند مورد دیگر از این تکنولوژی‌های تاثیرگذار را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

 

فضای ابری خصوصی (Private Clouds)

 

2 private clouds 2019
بسیاری از سازمان‌ها به فضای ابری منتقل می‌شوند. با این حال ترجیج می‌دهند به کنترل ادامه دهند. شرکت‌ها از مراکز داده برای استفاده از زیرساخت‌های ابر خصوصی استفاده خواهند کرد. با توجه به نظرسنجی IDC، بیش از 28 درصد از هزینه‌های ابر بر روی فضای ابری خصوصی متمرکز شده است. در سال 2019 بازار به سمت یک رویکرد ترکیبی در زمینه فناوری اطلاعات بازمی‌گردد. بنابراین راهکارهای نرم افزاری مانند Azure Stack به منظور بهبود خدمات ابر، برای کسب و کار مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
زیرساخت‌های فضای ابری خصوصی نیز در مواقع لزوم مورد استفاده قرار خواهند گرفت و امنیت آن‌ها به‌گونه‌ای خواهد بود که کاربران نهایی نباید نگران اطلاعات خود باشند. مراکز داده (دیتا سنترها) به فعالیت خود در زمینه تسهیل خدمات و مدیریت کردن بار کاری سازمان‌ها ادامه می‌دهد تا بتوانند بهتر و با ایمنی بیشتر انجام شوند.

 

مدیریت مرکز داده (دیتا سنتر) مبتنی بر ابر
DCIM به عنوان یک چارچوب برنامه ریزی پیش‌فرض در نظر گرفته شده است که هدف آن جمع آوری و نظارت بر داده‌ها از طریق راهکارهای زیرساختی در یک مرکز داده واحد است. برنامه‌های کاربردی مدیریتی مبتنی بر ابر، کاربر را قادر به جمع آوری اطلاعات فراوان از محصولاتی می‌سازد که توسط اینترنت اشیا (IoT) فعال شده اند. این اطلاعات طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد.

با اینکه برنامه‌های کاربردی مدیریتی مبتنی بر ابر از فضای ابری استفاده می‌کنند، کابران قادر هستند به اطلاعات گسترده‌ای از دستگاه‌های فعال شده با اینترنت اشیا (IoT) دسترسی داشته باشند. نرم افزار مشابه‌ای نیز می‌تواند در تعداد قابل توجهی از مراکز داده (دیتا سنتر) بزرگ و کوچک محلی در مناطق جغرافیایی زیادی مورد استفاده قرار گیرند.

 

3 cloud dcim

 

Schneider Electric این نرم افزار جدید را به عنوان data center management-as-a-service یا مدیریت مرکز داده به عنوان یک سرویس توصیف کرده است. این نرم افزار از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ (big data) استفاده می‌کند که مشتری را قادر می‌سازد به طور پیوسته مطلع و به روز باشند، تصمیم گیری مبتنی بر داده داشته باشند و رویدادهای برنامه ریزی نشده را راحت‌تر از راهکارهای معمول DCIM کاهش دهند.

این نرم افزار مبتنی بر ابر، حجم زیادی از داده ها را مورد استفاده قرار می‌دهند و داده های جمع آوری شده را برای تجزیه و تحلیل الگوی آینده ذخیره کرده و به ایجاد عملیات کاری استراتژیک با روش‌های موثرتر کمک می‌کند.

 

تبدیل دیجیتال
بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده است تنها 13 درصد از از شرکت‌ها تأثیر کامل سرمایه گذاری‌های دیجیتال خود را درک کرده اند. در سال 2019 با توجه به این موضوع، روابط بین IT و کسب و کار افزایش می‌یابد. با استفاده از فناوری اطلاعات به تدریج، اثربخشی عملیاتی می‌تواند بهبود یابد، مسائل بیشتر می‌تواند حل شود و تجربیات مشتریان می‌تواند سفارشی سازی شود.
پس از آن افزایش بهره وری برای از بین بردن مشکلات مهارتی موجود در بسیاری از شرکت‌ها حیاتی خواهد بود. بنابراین فناوری اطلاعات به جای جنبه معمول خود یعنی یک منبع هزینه مورد نیاز بیشتر به صورت یک مرکز توانمندی کسب و کار به نظر می رسد.

 

پروژه‌های 5G

4 5g projects


5G نسل بعدی شبکه‌های بی سیم است و مرکز داده شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. 5G دارای ویژگی‌های باور نکردنی است و می‌تواند 100 برابر دستگاهای بیشتر و 1000 برابر حجم بیشتری را پشتیبانی کند، زمان تاخیر را 10 کاهش دهد و عمر باتری را برای دستگاه‌های بی‌سیم 10 برابر بهبود بخشد. هر سازمانی باید در سال 2019 برنامه یک پروژه آزمایشی 5G را آغاز کند و برای پذیرش کامل آن در سال2020 برنامه‌ریزی نماید.

 

امنیت
در سال 2019 امنیت همچنان به عنوان یک مسئله مهم مطرح خواهد و با هک های مکرر و بزرگتر این موضوع اهمیت بیشتری خواهد یافت. به دلیل پیاده سازی IoT و گسترش داده‌ها، سطح تهدید در دنیای دیجیتال نیز افزایش می‌یابد. این موضوع باعث کمبود نیروی انسانی در زمینه امنیت سایبری خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2021 حدود 3.5 میلیون فرصت شغلی برای کارشناسان امنیت سایبری وجود خواهد داشت. ابزارهای پیشرفته امنیتی، تکنیک‌ها و GDPR (مقررات حفاظت کلی داده ها) در سال جاری در صنعت مرکز داده (دیتا سنتر) اجرا خواهد شد.

 

مطالب مرتبط:

ترندهای مرکز داده در سال 2019

پیش‌بینی‌هایی برای دیتا سنترها در سال 2019

مراکز داده در آینده چه سمت و سویی دارد؟ |2019 تا 2021

چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت دوم) | سمت و سوی مراکز داده

چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت سوم) | اتوماسیون مراکز داده

مراکز داده هوشمند پایه و اساس یک جهان متصل هستند

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109