کاربرد فیبرنوری در پزشکی

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کاربردهای فیبر نوری امکانات جدیدی را در پزشکی ایجاد کرده است. تکنیک های پیشرفته تشخیص و تکنیک های درمانی مبتنی بر فیبرنوری، مطلبی است که امروز به آن خواهیم پرداخت.

وقتی مردم به فیبرنوری فکر می کنند، تلویزیون کابلی و اینترنت پر سرعت در ذهنشان نقش می بندد. با این حال، فیبر نوری چندین سال است که در جامعه پزشکی رواج دارد. امروزه، ارایه دهندگان مراقبت های بهداشتی تلاش می کنند ابزار پزشکی پیشرفته ای را برای ارایه کارآیی بهتر در نظارت و معالجه بیمار پیدا کنند. فیبرنوری ویژگی های بسیاری دارد که همین باعث می شود در زمینه پزشکی مفید واقع شود.

ویژگی و کاربردهای فیبرنوری

یکی از ویژگی فیبرهای نوری، عدم حساسیت در برابر اختلالات الکترومغناطیسی است. علاوه بر این، توانایی آن ها در مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و میدان های الکترومغناطیسی قوی مانند MRI  باعث می شود که به یکی از ابزارهای پزشکی تبدیل شود.

یکی دیگر از کاربردهای فیبر نوری در پزشکی که اخیرا پیشرفت قابل ملاحظه ‌ای داشته، قرار دادن سنسورهای بسیار کوچکی بر روی فیبر نوری و فرستادن آن به داخل بدن بیمار است. الیاف فیبرنوری مخصوص این امر به صورتی ویژه طراحی شده و غیر سمی، بی اثر و ایمن هستند و در نتیجه ماده ای ایده آل برای استفاده در داخل بدن انسان شده اند. این سیستم‌ ها به (Lab on Fiber) معروف هستند. با ارسال نور به درون فیبر، تداخل سنجی و تشخیص تغییراتش (مثلا شدت یا طول موج به اندازه کم) به هنگام برگشت می‌توان اطلاعاتی را از درون بدن بیمار به دست آورد.

محققان فناوری جدیدی ابداع کرده اند که در آن، فیبرنوری قابلیت التیام زخم ها و تومورها را دارد. این فناوری «پیوند فتوشیمیایی بافت» نام دارد که تاکنون، تنها برای درمان زخم های سطحی مورد استفاده قرار گرفته است. اما اکنون محققان روشی ابداع کرده اند که به نور اجازه می دهد در بافت انسان به طور عمیق نفوذ کند. این فناوری می تواند یک روش درمان سرطان را که مبتنی بر نور است، به نام درمان فتودینامیک، ارتقا دهد. همچنین از این فناوری می توان در تصویربرداری پزشکی نیز استفاده کرد.

از آنجا که فیبر‌های نوری نازک بوده و (تا حدی که هسته آن‌ها دچار شکست نشود) قابلیت خم شدن دارند، ابزار مناسبی برای رصد داخل بدن انسان از طریق سیستم‌ های اندوسکوپی هستند. اساس کار این سیستم، به این صورت است که لنزی کوچک در انتهای یکی از فیبرهای نوری تعبیه می شود و نور از طریق دیگر فیبرهای نوری برای روشنایی محیط داخلی معده جهت مشاهده، داخل می فرستد.

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109