شبکه محلی، Local Area Network یا LAN

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

یک شبکه محلی (LAN)، به گروهی از کامپیوترها و دستگاه های متصل به آن ها (مثل پرینتر، اسکنر و ...) گفته می شود که به یک سرور متصل می شوند. به عبارت دیگر یک LAN شامل کامپیوترها و دستگاه های پیرامونی ای است که در یک ناحیه جغرافیایی مشخص مانند یک دفتر یا یک بنگاه تجاری به یک سرور متصل شده اند. برای این که بتوانید منابع خبری یا اطلاعات یا داده ها را با هم به اشتراک بگذارید باید بتوانید آن ها را از طریق کامپیوتر، پرینتر، اسکتر، دستگاه کپی و ...و از طریق شبکه LAN به اشتراک بگذارید.


یک شبکه محلی (LAN) ممکن است دو یا سه کاربر (در یک دفتر کاری کوچک) یا چندصد کاربر (در سازمان ها و ادارات بزرگ) داشته باشد. با اتصال چند شبکه محلی یا LAN به یکدیگر می توانید یک شبکه بزرگتر به نام WAN (Wide Area Network) بسازید. در این شبکه ها مسیر انتقال اطلاعات معمولا کابل کواکسیال، کابل دو سیمه یا کابل فیبر نوری است. ارتباط فیزیکی با شبکه از طریق یک کارت شبکه با یک کارت رابط شبکه یا NIC که مخفف عبارات Network Interface Card است انجام می پذیرد.


دو فناوری اترنت (Ethernet) روی کابل «جفت به هم تابیده بدون محافظ» (UTP) و «وای فای» و WiFi دو راه اولیه برای راه اندازی شبکه LAN هستند که امروزه بیشتر از روش های دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. اترنت شامل یک سری مشخصاتی هست که به کامپیوترها این امکان را می دهد که به یکدیگر متصل شوند. WiFi از امواج رادیویی برای متصل کردن کامپیوترها به LAN استفاده می کند. بقیه فناوری های LAN شامل Token Ring، Fiber Distributed Data Interface و ARCNET هستند که درگذشته مورد استفاده بوده اند.


افزایش مجازی سازی (virtualization) باعث افزایش سرعت بروز و ظهور LAN های مجازی شده است، که به ادمین های شبکه این امکان را می دهد به صورت منطقی نودهای شبکه را دسته بندی کنند و شبکه های خود را بتون نیاز به اعمال تغییرات زیربنایی و اساسی تقسیم بندی کنند.

hardware access h

عموما یکی از استفاده های رایجی که از شبکه های LAN در سازمان ها، ادارات و وزارتخانه ها می شود، نگهداری مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی بر روی سرور شبکه LAN است. کاربرانی که به یک یا تعدادی نرم افزار خاص به دفعات نیاز پیدا می کنند، می توانند یک بار ان را دانلود کرده و برای استفاده های بعدی آن را روی شبکه LAN نگهداری کنند. کاربران همچنین می توانند فرمان پرینت کردن، اسکن کردن، کپی و ... را با استفاده از نرم افزارهایی که بر روی سرور LAN وجود دارند، انجام دهند. دسترسی به این امکانات همگی توسط ادمین شبکه صورت خواهد گرفت. از یک سرور LAN همچنین می تواند به عنوان یک وب سرور هم استفاده شود.


در برخی موقعیت ها، یک LAN بیسیم یا WiFi نسبت به اتصالات با سیم و کابل از نظر انعطاف پذیری و هزینه ارجحیت دارد. امروزه و با افزایش پیدا کردن روز به روز دستگاه های هوشمند، سازمان ها از شبکه های LAN بیسیم به عنوان اولین و مناسب ترین روش اتصال تلفن های هوشمند، تبلت ها و دستگاه های کامپیوتر خود استفاده می کنند.

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109