ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

مجازی سازی (virtualization) چیست؟ | قسمت دوم

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مجازی سازی (virtualization) را می‌توان به عنوان بخشی از روند کلی در اقدامات فناوری اطلاعات (IT) در نظر گرفت که شامل محاسبات مستقل است. سناریویی که با آن محیط IT قادر به مدیریت خود، مبتنی بر فعالیت‌های قابل درک و ابزارهای محاسباتی خواهد بود. در واقع در این سناریو توان پردازشی رایانه به عنوان یک ابزار در نظر گرفته می‌شود که مشتریان تنها در صورت نیاز می‌توانند برای آن هزینه پرداخت کنند. هدف معمول مجازی سازی (virtualization) متمرکز ساختن وظایف اداری و اجرایی و در عین حال بهبود مقیاس‌پذیری و بار کاری است. در مطلب قبل در مورد مراحل مجازی سازی و انواع آن صحبت کردیم. در این مطلب قصد داریم شما را با مزایا و محدودیت‌های آن‌ بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مزایا
مزایای استفاده از یک محیط مجازی شامل موارد زیر است:

• هزینه‌های پایین‌تر: مجازی سازی میزان سرورهای سخت افزاری لازم در یک شرکت و مرکز داده (دیتاسنتر) را کاهش می‌دهد و هزینه کلی تعمیر و نگهداری و خرید تعداد زیادی سخت افزار را کاهش می‌دهد.

• بازیابی فاجعه آسان‌تر: بازیابی فاجعه در یک محیط مجازی بسیار ساده است. تصاویر لحظه‌ای منظم، داده های به روز را ارائه می‌دهند و به ماشین‌‌های مجازی این امکان را می‌دهد که به راحتی backup گیری و بازیابی ‌شوند. حتی در مواقع اضطراری، یک ماشین مجازی می‌تواند طی چند دقیقه به یک مکان جدید منتقل شود.

• تست کردن آسان‌تر: تست کردن در یک محیط مجازی پیچیدگی کمتری دارد. حتی اگر اشتباه بزرگی صورت گیرد، لازم نیست آزمون متوقف شود و به ابتدا برگردد. در این حالت می‌تواند به تصویر قبلی برگشته و آزمون را از آنجا مجدداً ادامه دهد.

• پشتیبان‌گیری سریع‌تر: نسخه پشتیبان (backup) می‌تواند هم از نسخه مجازی گرفته شود هم از ماشین مجازی. تصاویر لحظه‌ای خودکار در طول روز گرفته می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که تمام داده‌ها به روز هستند. علاوه بر این، ماشین‌های مجازی می‌توانند به راحتی بین یکدیگر جابه‌جا شده و مجدداً و با کارآیی بیشتر به کار گرفته شوند.

• بهبود بهره‌وری: منابع فیزیکی کمتر منجر به صرف زمان کمتری برای مدیریت و تعمیر و نگهداری سرورها می‌شوند. کارهایی که ممکن است روزها یا هفته‌ها در یک محیط فیزیکی به طول انجامد، با مجازی سازی در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. این امر به اعضای کارکنان این امکان را می دهد تا بیشتر وقت خود را صرف کارهای مؤثرتر، مانند افزایش درآمد و پرورش ابتکارات مربوط به کسب و کار خود کنند.

 

5

 

مجازی سازی فوایدی را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد که می‌توانند بازده خود را به حداکثر برسانند. مزایای دیگر برای کسب و کارها و مراکز داده عبارتند از:

• سرورهای با قابلیت تمرکز بالا: مجازی سازی یک روش مقرون به صرفه برای جدا کردن ایمیل، دیتابیس و وب سرورها ایجاد می‌کند و باعث ایجاد یک سیستم جامع و قابل اعتماد می‌شود.

• به‌کارگیری و پیاده‌سازی سریع: هنگام خراب شدن سرور فیزیکی، سرور پشتیبان ممکن است همیشه آماده یا به روز نباشد. همچنین ممکن است یک تصویر (image) یا کلون از سرور موجود نباشد. در این صورت فرآیند به‌کارگیری مجدد می‌تواند وقت‌گیر و خسته کننده باشد. اما اگر مرکز داده (دیتاسنتر) مجازی سازی شود، این روند سریع و نسبتاً ساده انجام می‌شود. ابزارهای پشتیبان گیری مجازی، مانند Veeam، برای تسریع روند کار و انجام آن در چند دقیقه در دسترس هستند.

• کاهش گرما و بهبود صرفه‌جویی در مصرف انرژی: شرکت‌هایی که از سرورهای سخت افزاری زیادی استفاده می‌کنند، خطر گرمای بیش از حد برای منابع فیزیکی آن‌ها وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از بروز این امر، کاهش تعداد سرورهای مورد استفاده برای مدیریت داده و بهترین راه برای انجام این کار مجازی سازی (virtualization) است.

• سازگاری بیشتر با محیط زیست: شرکت‌ها و مراکز داده‌ای که از سخت افزارهای زیادی استفاده می کنند، آلودگی‌های کربنی زیادی تولید می‌کنند. آنها باید مسئولیت این آلودگی‌های ایجاد شده را به عهده بگیرند. مجازی سازی می تواند با کاهش قابل توجه نیاز به سرمایش و مصرف برق، به کاهش این اثرات و در نتیجه به تمیز کردن هوا و اتمسفر کمک کند. در نتیجه شرکت‌ها و مراکز داده‌ای که مجازی سازی انجام می‌دهند باعث بهبود اعتبار خود می‌شوند و روابط خود را با مشتریان ارتقا می‌بخشند.

• انتقال راحت‌تر به ابر (cloud): مجازی سازی شرکت‌ها را به تجربه یک محیط کاملاً مبتنی بر ابر (cloud) نزدیک‌تر می‌کند. حتی ممکن است ماشین‌های مجازی برای ایجاد یک زیرساخت مبتنی بر ابر در مراکز داده به کار گرفته شوند.

• عدم وابستگی به فروشنده: مجازی سازی سخت افزار و نرم افزار به این معنی است که یک شرکت وابستگی به یک فروشنده برای این منابع فیزیکی ندارد.


محدودیت‌ها
قبل از تبدیل شدن به یک محیط مجازی، مهم است که هزینه‌های پیش رو را در نظر بگیرید. سرمایه گذاری برای نرم افزار مجازی سازی و همچنین سخت افزاری که برای انجام آن مورد نیاز است، می‌تواند پرهزینه باشد. اگر زیرساخت‌های موجود بیش از پنج سال قدمت داشته باشد، باید بودجه برای بازرسازی اولیه در نظر گرفته شود. خوشبختانه بسیاری از کسب و کارها این ظرفیت را دارند که بدون نیاز به هزینه زیاد مجازی سازی را انجام دهند. علاوه بر این، هزینه‌ها را می‌توان از طریق همکاری با یک ارائه دهنده خدمات مدیریت شده که گزینه‌های لیزینگ یا خرید ماهانه را ارائه می‌دهد، جبران کرد.

توصیه می‌کینم برای آشنایی بیشتر با مبحث مجازی سازی، قسمت اول این مطلب را از طریق لینک زیر مطالعه نمایید:

مجازی سازی (virtualization) چیست؟ | قسمت اول


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط است.