تفاوت کانکتورهای فیبر نوری SC و LC چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کانکتورهای فیبر نوری برای اتصال دستگاه‌های شبکه در مراکز داده و اتصال کابل فیبر نوری به تجهیزات موجود در محل کاربر (برای مثال در شبکه های FFTH) استفاده می شود. در بین انواع مختلف کانکتورهای فیبر نوری، کانکتورهای SC و LC دو کانکتور متداول هستند. سوالی که پیش می آید این است که کانکتورهای SC و LC چه تفاوتی دارند و کدامیک از آنها بهتر است؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


کانکتور SC چیست؟
این کانکتور در اواسط دهه 80 توسط آزمایشگاه های تلفن و تلگراف Nippon که به اختصار NTT نامیده می شود، توسعه یافت. کانکتور SC یکی از اولین کانکتورهایی بود که پس از ظهور فرول های سرامیکی وارد بازار شد. کانکتور SC که گاهی به عنوان "کانکتور مربع" شناخته می شود، دارای یک end face کشویی با فرول سرامیکی است و در سال 1991 مطابق مشخصات مخابراتی TIA-568-A استاندراد سازی شد و به تدریج و با کم شدن هزینه های تولید، کم کم محبوبیت پیدا کرد. کانکتور SC به دلیل عملکرد عالی، بازار فیبر نوری را برای چندین دهه احاطه کرد و تنها ST با آن رقابت داشت. در 30 سال بعدی، کانکتور SC دومین کانکتور رایج برای کاربردهای پلاریزاسیون است. این کانکتور برای کاربردهای مخابراتی و انتقال داده از راه دور، شامل شبکه point to point و شبکه های نوری پسیو (passive optical networking) بسیار مناسب است.

 

1برای مشاهده کانکتورهای SC شرکت آر اند ام به لینک زیر مراجعه کنید:
محصولات و راهکارها > محصولات > محصولات R&M > تجهیزات فیبر نوری > SC < Patch Cords

 

کانکتور LC چیست؟
در نظر برخی افراد معرفی کانکتور LC به عنوان جایگزین مدرن کانکتور SC با موفقیت کمتری همراه بود. بخشی از آن به دلیل هزینه بالای مجوز از شرکت مخترع Lucent Corporation بود. کانکتور کشویی LC بر خلاف کانکتور SC که دارای یک تب برای قفل شدن است، دارای یک ضامن می باشد (تفاوت تب با ضامن را می توانید در شکل مربوط به کانکتورها ببینید). کانکتور LC با یک فرول کوچکتر به عنوان یک کانکتور کوچک تر شناخته می شود. داشتن نیمی از ردپای کانکتور SC، باعث ایجاد محبوبیت زیادی برای کانکتور LC در کاربردهای انتقال داده و پچینگ های با تراکم بالا ایجاد کرده است. چرا که ترکیبی از سایز کوچک و قابلیت چفت شدن آن را برای رک ها یا پنل های متراکم و شلوغ ایده آل می کند. با معرفی فرستنده/گیرنده های سازگار با LC و مؤلفه های شبکه اکتیو، رشد مداوم آن در عرصه شبکه FTTH به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت.

 

1

 

برای مشاهده کانکتورهای LC شرکت آر اند ام به لینک زیر مراجعه کنید:
محصولات و راهکارها > محصولات > محصولات R&M > تجهیزات فیبر نوری > LC < Patch Cords

 


تفاوت کانکتورهای SC و LC چیست؟
بعد از درک اساسی در مورد کانکتورهای SC و LC، ممکن است بپرسید تفاوت آنها در چیست؟ در جدول زیر به طور مختصر به نقاط قدرت و ضعف آن ها اشاره شده است. به طور کلی، تفاوت بین کانکتورهای فیبر نوری LC و SC در اندازه، کاربری و تاریخچه آن ها است که در ادامه در مورد هرکدام از آنها توضیح خواهیم داد.

 

1

اندازه (size): اندازه کانکتور LC نصف SC است. یک آداپتور SC دقیقاً به اندازه یک آداپتورduplex LC است. بنابراین LC بیشتر در دفاتر مرکزی متداول است که تراکم دسته بندی (تعداد اتصالات در هر منطقه) یک عامل مهم در هزینه است.


کنترل و دسترسی (Handling): کانکتور SC یک "کانکتور کشویی" و کانکتور LC یک "کانکتور ضامن دار" است. با این حال نوع مبتکرانه ای از کانکتورهای LC در دسترس هستند که کانکتورهای کشویی LC نامیده می شوند و از نظر قابلیت های مربوط به کنترل و رسیدگی مشابه کانکتورهای SC عمل می کنند.
تاریخچه کانکتور: کانکتور LC جوان تر از SC است. کانکتور SC در جهان گسترده تر است اما کانکتور LC در حال جلب توجه و محبوبیت است. هر دو کانکتور دارای تلفات بازگشتی و تلفات جایگذاری یکسانی هستند. به طور کلی بسته به اینکه شما در کجای شبکه می خواهید از کانکتورها استفاده کنید می‌توانید کانکتور مناسب را انتخاب کنید.

 


نتیجه گیری
فناوری ارتباطات فعلی و آینده به عملکرد سریع، کارآمد و بی خطر در فرآیند ارتباطات داده نیاز دارند. دیتابیس های بزرگ، پیچیده و پیوسته باید بتوانند داده ها را بدون مداخلات خارجی دریافت کنند و انتقال دهند. کانکتورهای LC و SC هر دو برای دستیابی به این نوع انتقالات طراحی شده اند. در مورد سوال " کانکتورهای SC و LC چه تفاوتی با هم دارند و کدامیک از آنها بهتر است؟" شما فقط باید سه نکته اساسی را در خاطر داشته باشید: 1- SC دارای یک محفظه کانکتور بزرگتر و یک فرول بزرگتر 2.5 میلی متری است. 2- LC دارای یک محفظه کانکتور کوچکتر و یک فرول کوچکتر 1.25 میلی متر است. 3- کانکتور SC قبلاً معروف تر و محبوب تر بود اما اکنون کانکتور LC هم این قابلیت ها را دارد. شما می توانید رابط های بیشتری را روی line-cardها، پنل‌ها و غیره با کانکتور LC جای دهید.

 

شرکت لاوان ارتباط به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران پاسخگوی شما در این زمینه خواهد بود. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع پچ کوردهای شرکت های آر اند ام (R&M) با ما تماس بگیرید.

لینک تماس با ما

 

مطالب مرتبط:

انواع پچ کوردها و خصوصیات آن‌ها| پچ کورد مسی
انواع پچ کورد | پچ کورد فیبر نوری
پچ‌کوردهای فیبر نوری | دسته بندی بر اساس کانکتور پچ‌کورد
تفاوت پچ کورد و پیگتیل های فیبر نوری
انواع آداپتورهای فیبر نوری و خصوصیات آن ها
انواع کابل‌های فیبر نوری و تفاوت‌های آن‌ها با یکدیگر

 

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109