تکنولوژی 5G چه زیرساختی لازم دارد و تاکنون در کجاها پیاده سازی شده است؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا 5G آماده برای استفاده است. امسال حق استفاده از تکنولوژی 5G برای فرکانس‌های خاص به کشور سوئیس داده شده است. مثلا یک شبکه 5G از ماه نوامبر 2018 در پیست اسکی Laax راه‌اندازی شده است. اما گسترش آن در سرتاسر جهان به زمان و همچنین شبکه‌های قوی فیبر نوری نیاز دارد.

 

موضوع شبکه‌های 5G چیزی است که توجه کل دنیای مخابرات را به خود جلب کرده است. تقریبا هر روز، اپراتورهای شبکه، کاربران تست و تولید کنندگان چیپ‌ها در حال گزارش آخرین تحولات هستند. نخستین برنامه ریزی های برای ایجاد سیستم جدید در مکان‌هایی صورت می گیرد که در آن‌ها یک زیرساخت به خوبی توسعه یافته باشد.

در آغاز سپتامبر 2018، Swisscom یک شبکه آزمایشی 5G را در Burgdorf راه اندازی کرده است. از ماه نوامبر، عملیات در لوسرن (Lucerne)، برن (Bern)، ژنو (Geneva) و زوریخ (Zurich) آغاز شده است. از اکتبر سال 2018، ورایزون (Verizon) شبکه 5G در چهار شهر ایالات متحده ارائه داده است. اولین مشتریان اکنون با 940 مگابیت بر ثانیه و نرخ ثابت نامحدود از اینترنت استفاده می‌کنند.

در ماه دسامبر 2018، T-Mobile Polska اولین شبکه محلی خود را در ورشو باز کرد. به عنوان مثال، در آینده، این شبکه امکان نظارت دائم بر علائم حیاتی بیماران را از راه دور فراهم خواهد کرد. یکی دیگر از این مثال‌ها بندر هامبورگ است که از ابتدای سال 2018، کامیون‌ها به صورت آزمایشی در ناحیه بندر با ترافیک داده 5G کنترل می‌شوند. همچنین در سنگاپور، اپراتور شبکه Singtel برای کاربردهای تجاری 5G، با پهبادها در حال انجام آزمایش است.

اما این نمونه های آزمایشی این واقعیت را نشان می‌دهند که صبر و بردباری در این حوزه یکی از الزمات اساسی است. چند سال طول می‌کشد تا دستگاه ها، برنامه‌های کاربردی، خدمات و مدل های کسب و کار جایگاه خود را پیدا کنند. در اکتبر سال 2018، محققان بازار از تحقیقات BMI گزارش دادند که در حال حاضر تنها چند برنامه کاربردی وجود دارد که به طور خاص نیاز به شبکه 5G دارند. بازار انبوه با دستگاه‌های مقرون به صرفه هنوز در حال توسعه یافتن است. خط تولید تلفن‌های هوشمند مناسب هم باید در سال 2019 راه اندازی شوند.

 5G

 

اعداد و ارقام مربوط به شبکه‌های 5G: 

  • سرعت داده: تا 10 گیگابیت بر ثانیه
  • تأخیر: کمتر از 1 میلی ثانیه در هر پینگ
  • ظرفیت: تقریبا 1000 برابر بزرگتر از LTE
  • مشترکین: 100 میلیارد دستگاه به طور همزمان
  • مصرف انرژی: تا 90٪ کمتر در هر سرویس تلفن همراه

 

اتصال به آنتن از طریق فیبر

گسترش سرتاسری سرویس و خدمات جدید، اپراتورهای شبکه را با چالش های متعددی رو به رو می‌کند. آن‌ها برای بسیاری از سایت آنتن‌های جدید نیاز به مجوز دارند. آنتن‌ها باید نسبت به قبل نزدیک‌تر به هم نصب شوند تا اینکه از اتصالات بدون تلفات در فرکانس‌های بالا اطمینان حاصل شود.

دیگر اتصال ایستگاه‌های پایه با یکدیگر با استفاده از لینک‌های رادیویی گزینه مناسبی نیست. آن‌ها باید در شبکه‌های فیبر نوری ادغام شوند. این تنها راهی است که مقادیر مورد انتظار از داده‌ها می‌توانند به شکلی موثر و بدون وقفه منتقل شوند. بسته به موقعیت، تقریبا یک و نیم تا سه برابر به عنوان ایستگاه های پایه و دو تا سه برابر بیشتر از فیبر نوری مورد نیاز است.

 

5G

 

فیبر به آنتن (FTTA) نام برنامه سرمایه گذاری است که اکنون باید مورد استفاده قرار گیرد. FTTA یا Fiber to the Antenna نیاز به راه‌حل‌های کابلی نوآورانه دارد. R&M یکی از شرکت‌هایی است که در حال فعالیت بر روی توسعه چنین راهکارهایی است و به تامین کنندگان ارتباطات تلفن همراه در ایجاد زیرساخت های 5G کمک می‌کند.

 

شرکت لاوان ارتباط به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد بود. با ما تماس بگیرید.

لینک تماس با ما

 

مطالب مرتبط:

تنوع شبکه‌های 5G آن‌ها را به چالش تبدیل کرده است
شرکت آر اند ام (R&M) فعال در زمینه پروژه‌های 5G
تکنولوژی وایرلس 5G
5G خیلی سریع تر از 4G
تأخیر نزدیک به صفر در نسل پنجم شبکه‌های موبایل (5G)

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109