ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

تجهیزات پسیو شبکه کدام ها هستند | قسمت سوم | داکت و ترانک

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در دو قسمت قبلی بخشی از تجهیزات پسیو شبکه را معرفی کردیم. در قسمت اول به معرفی رک ها و متعلقات، پچ پنل ها، پچ کوردها، کانکشن ماژول ها و پلاگ های FM45 پرداختیم. قسمت دوم را کلا به معرفی انواع کابل شبکه اختصاص داریم. در این مقاله بسترهای شبکه را معرفی خواهیم کرد. با لاوان ارتباط همراه باشید.

 

داکت

داکت یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابل ها از آن استفاده می شود، البته می توان یکی از دلایل اصلی استفاده از داکت ها را زیبا کردن فضا و مسیر انتقال کابل ها دانست، چرا که امروزه و با توجه به استفاده از تجهیزات الکترونیکی متعدد، میزان سیم و کابل بسیار زیادی در فضاهای ساختمانی و دفتری وجود دارد که در صورت عدم استفاده از تجهیزاتی مثل داکت (که آن ها را مرتب می کند)، ظاهر بسیار شلخته و نازیبایی به فضا می دهد.


از آنجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های مسقف صورت می گیرد که در این حالت از آن ها در مقابل گرو و غبار هم محافظت می شود.
داکت های موجود در بازار انواع کیفیت های متفاوتی دارند و ملاک های مختلفی برای خرید آن ها وجود دارد که از جمله آن ها می توان به جنس، اندازه و درب داکت اشاره کرد.

 

در اینجا می توانید سایزهای استاندارد داکت را مشاهده کنید:

داکت 1: با اندازه 10*10 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 1.5: با اندازه 15*10 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 2: با اندازه 20*20 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 2.5: با اندازه 20*25 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 3 معمولی: با اندازه 30*30 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 3 ارتفاع کوتاه: با اندازه 15*30 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 3.5: با اندازه 45*35 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 4: با اندازه 30*40 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 5: با اندازه 30*50 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 6 معمولی: با اندازه 45*60 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 6 پایه بلند: با اندازه 60*60 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 9 معمولی: با اندازه 45*90 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه
داکت 9 پایه بلند: با اندازه 60*90 میلیمتر و طول 2 متر برای هر شاخه

 

ترانک

ترانک محفظه دربسته اي است که جهت انتقال کابل هاي شبکه،تلفن و برق ،(عموماً جریان ضعیف) مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور که می بینید کارکرد آن بسیار شبیه به داکت است اما تفاوت داکت با ترانک در این است در مواردی که تعداد کابل هایی که قرار است داخل داکت ها قرار گیرند زیاد باشد به جای داکت از ترانک استفاده می کنیم. به عبارتی ترانک همان داکت است اما با ظاهری شیک تر و زیباتر و نسبت به داکت محصول تخصصی تری به حساب می آید.


ترانک ها بر خلاف داکت ها می توانند بدنه ای از جنس پی وی سی (PVC) قوی داشته باشند که به صورت روکار کار می شوند و در برابر آتش سوزی مقاوم هستند. بر روی ترانک ها می توان به صورت مستقیم پریزهای برق شبکه را جای گذاری کرد.


ترانکینگ ها انواع مختلفی از قبیل دیواری، دفنی و ستونی دارند. بعضی کارخانه ها ترانک هایی با مشخصات خاص تولید کرده اند به عنوان نمونه می توان به ترانکهای ضد باکتری، ترانکهای قرنیزی و پروفایل با گنجایش نامحدود، ترانکهای ضد نویز و … اشاره کرد.


ترانکینگ مخصوص انتقال توزیع سیستم های برق نرمال ، اضطراری ، ups ، شبکه های کامپیوتری ، سیستم های جریان ضعیف مانند تلفن ، اینتر کام ، سیستم های صوتی تصویری ، اعلام حریق.


تفاوت داکت و ترانکینگ

اندازه

با توجه به سایز بندی داکت و ترانک از ترانکینگ می توان برای مدیریت و توزیع کابل های شبکه، تلفن و برق در حجم های بالا استفاده کرد اما به دلیل سایز بندی کوچک تر در داکت ها این امکان وجود ندارد.


مقاومت

جنس داکت و ترانک با توجه به شرکت تولید کننده کاملا متفاوت می باشد. ترانک نسبت به داکت از مقاومت و دوام بالاتری برخوردار است. ترانک در انواع مختلف نسوز و ضد آب تولید می شود که در داکت ها این قابلیت وجود ندارد.


یکپارچه سازی پریز های شبکه، تلفن و برق

استفاده از پریز های شبکه، تلفن و برق در داخل ترانک یک مزیت به شمار می آید که به یکپارچه سازی و نظم بخشی به زیرساخت کمک می کند. با توجه به کوچک بودن سایز داکت ها این قابلیت در داکت کشی وجود ندارد.


متعلقات و اتصالات

ترانک دارای متعلقاتی مانند سه راهی، زاویه ی داخل، زاویه ی خارج، قطعه ی اتصال و بست انتهای ترانک می باشد که به نصب و راه اندازی سریع تر و زیباتر شدن کار کمک می کند.

 

قیمت

با توجه به جنس و ظاهر بهتر ترانک نسبت به داکت در نصب و راه اندازی زیرساخت های سازمان یافته قیمت داکت و ترانک کاملا متفاوت است؛ به صورتی که می توان گفت قیمت هر متر ترانیکنگ حدودا ۴ برابر هر متر داکت می باشد. علاوه بر این هزینه نصب و راه اندازی زیرساخت با استفاده از ترانک نیز بالاتر از داکت می باشد.

 

پیاده سازی سریع تر و راحت تر: با توجه به کلیه ی موارد ذکر شده می توان گفت برای نصب و راه اندازی هر نوع زیرساختی ترانک راه حل بهتری می باشد؛ اما با توجه به تفاوت قیمت ترانک و متعلقات آن با داکت، بهتر است در مواردی از داکت استفاده کنیم. مزیت داکت نسبت به ترانک قیمت پایین تر و نصب و راه اندازی سریع تر می باشد.


در قسمت بعدی این مقاله، سینی شبکه، بسکت و لوله گذاری را معرفی خواهیم کرد.

 

مطالعه مطالب مرتبط:

تجهیزات پسیو شبکه کدام ها هستند؟ | قسمت اول

تجهیزات پسیو شبکه کدام ها هستند؟ | قسمت دوم


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.