ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

تاریخچه انواع کابل شبکه | قسمت دوم

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در ادامه مطلب قبلی در مورد کابل های شبکه، در این مطلب قصد داریم شما را با زیربنای همه زیرساخت ‌های شبکه یعنی زوج کابل های بهم تابیده بدون حفاظ (UTP)، انواع کلاس های مختلف آن شامل کابل شبکه CAT1، CAT2، CAT3، CAT4، CAT5/5e، CAT1 و CAT7 بیشتر آشنا کنیم.

 

زوج کابل های به هم تابیده بدون حفاظ (Unshielded twisted pair)
کابل UTP قطعا محبوب ترین نوع کابل شبکه در سراسر جهان است. کابل UTP نه تنها برای شبکه، بلکه برای تلفن‌های قدیمی (UTP-CAT1) استفاده می شود. شش نوع مختلف از دسته های UTP وجود دارد و بسته به آنچه که می خواهید، شما نیاز به نوع مناسب کابل شبکه خواهید داشت. UTP-CAT5e محبوب ترین کابل UTP است. این کابل با کابل کواکسیال قدیمی که قادر به برآوردن نیازهای روزافزون برای شبکه های سریع‌تر و قابل اطمینان‌تر نبود، جایگزین کرد.


مشخصات رده‌های UTP
ویژگی های UTP بسیار خوب است و کار کردن را هنگام نصب، گسترش و رفع مشکل آسان می‌کند. در ادامه طرح های مختلف موجود کابل کشی برای UTPها، قوانین اجرای آن‌ها و اطلاعات جالب دیگر در مورد آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
عکس زیر یک رده های مختلف کابل های UTP موجود را نشان می‌دهد.


UTP categories
این کلا‌س‌ها نوع سیم مسی و جک ها را مشخص می‌کند. بیشتر سیم‌های شبکه و تلفن مسی هستند. شماره ها (1،3،5 و غیره) به نسخه کابل ها و تعداد زوج‌ای داخل هر سیم اشاره دارد. همچنین به کیفیت اتصال داخل یک جک اشاره دارد.


CAT1 معمولا برای سیم تلفن استفاده می‌شود. این نوع سیم قادر به پشتیبانی از ترافیک شبکه کامپیوتری نبوده و به هم تابیده نیست. CAT1 همچنین توسط شرکت های مخابراتی برای ارائه خدمات شبکه دیجیتال و خدمات شبکه تلفن‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ر چنین مواردی کابل کشی بین محل مشتری و شبکه مخابراتی با استفاده از کابل CAT1 انجام می شود.


CAT2، CAT3، CAT4، CAT5/5e، CAT6 و CAT7 رده های کابل شبکه هستند. این کابل ها می‌توانند شبکه های کامپیوتری و ترافیک تلفن را پشتیبانی کنند. CAT2 عمدتاً برای شبکه های حلقه ای استفاده می شود و تا سرعت 4 مگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کند. برای سرعت شبکه های بالاتر - 100 مگابیت بر ثانیه یا بالاتر - CAT5e باید استفاده شود. برای تقاضای سرعت تقریبا 10 مگابیت در ثانیه نیز CAT3 کافی خواهد بود. کابل های CAT3، CAT4 و CAT5 دارای چهار زوج کابل بهم تابیده مسی است. در کابل های CAT5 نسبت به کابل های CAT3 پیچش در هر اینچ بیشتر است. بنابراین CAT5 می تواند در سرعت های بالاتر و طول های بیشتری اجرا شود. اثر پیچشی هر یک از زوج کابل‌ها، تضمین می‌کند که هر گونه تداخل ایجاد شده در یکی از کابل ها توسط کابل پیچیده شده به آن از بین می رود. CAT3 و CAT4 هردو برای شبکه های حلقه ای استفاده می‌شوند. CAT3 می تواند حداکثر سرعت 10 مگابیت در ثانیه را فراهم کند، در حالی که CAT4 حد مجاز را تا 16 مگابیت در ثانیه بالا می ‌برد. هر دو دسته دارای حداکثر 100 متر هستند.


کابل های CAT5 که توسط کابل‌های CAT5e جایگزین شدند، مشخصه تداخل در آن ها بهبود یافته است و سرعت تا 1 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کنند. CAT5e به طور گسترده برای کابل کشی شبکه در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و برخلاف دسته های دیگر، اگر دستورالعمل های سربندی و راه اندازی آن ها به درستی رعایت نشود، مشکل ساز خواهد بود.


کابل CAT6 در ابتدا برای پشتیبانی از گیگابیت اترنت طراحی شده بود، هرچند استانداردهایی وجود دارد اجازه می دهد انتقال گیگابیت با سرعت بیشتری نسبت به کابل CAT5e انجام شود. این کابل ها از نظر ساختاری شبیه به کابل های CAT5e است، اما دارای یک جداسازی فیزیکی بین چهار زوج کابل هستند که تداخل الکترومغناطیسی را بیشتر کاهش می دهد. CAT6 قادر به پشتیبانی از سرعت 1 گیگابیت در ثانیه برای طول تا 100 متر است و 10 گیگابیت در ثانیه را نیز برای طول تا 55 متر پشتیبانی می‌کند.
امروزه بسیاری از تاسیسات جدید کابل کشی از CAT6 به عنوان یک استاندارد استفاده می کنند؛ با این حال، باید توجه داشته باشید که تمام اجزای کابل کشی از جمله جک ها، پچ پنل ها، پچ کوردها و ... باید باید مورد تایید استاندارد CAT6 باشد با احتیاط بیشتری سربندی شود.
در سال 2009، CAT6A به عنوان یک کابل با کیفیت بالاتر معرفی شد که ارائه ایمن سازی بهتر از تداخل و تداخل الکترومغناطیسی که در مقابل تداخل داخلی و الکترومغناطیسی ایمن تر است.
سازمان هایی که شبکه را با کابل کشی CAT6 پیاده سازی می کنند، به یک گزارش کامل آزمون با استفاده از یک کابل تحلیل‌گر تایید شده نیاز دارند تا از نصب بر اساس دستورالعمل ها و استانداردهای CAT6 اطمینان حاصل کنند.


کابل CAT7 دسته کابل مسی جدیدتری است که برای پشتیبانی از سرعت 10 گیگابیت در ثانیه تا طول 100 متر طراحی شده است. برای رسیدن به این هدف، این کابل دارای چهار زوج کابل بهم تابیده است که هر کدام به طور جداگانه دارای حفاظ الکتریکی هستند. علاوه بر این یک محافظ کابل اضافی برای محافظت سیگنال‌ها از تداخل داخلی و الکترومغناطیسی وجود دارد.
با توجه به سرعت بسیار بالای داده ها، تمام اجزای مورد استفاده در نصب و راه اندازی زیرساخت های کابل کشی شبکه CAT7 باید دارای گواهینامه CAT7 باشند. این تجهیزات شامل پچ پنل‌ها، پچ کوردها، جک‌ها و کانکتورهای RJ45 هستند. در غیر این صورت عملکرد کلی را کاهش می دهند و به این ترتیب منجر به شکست هر آزمون گواهی CAT7 -برای مثال با استفاده از یک کابل تحلیل گر- می شوند. زیرا استانداردهای عملکرد CAT7 به احتمال زیاد برآورده نمی‌شوند. امروزه CAT7 معمولاً در مراکز داده برای ارتباطات ستون فقرات (backbone) بین سرورها، سوئیچ های شبکه و دستگاه های ذخیره سازی استفاده می شود.

 

مطالب مرتبط:

تاریخچه انواع کابل شبکه | قسمت اول
کابل شبکه رده 6 | کابل Cat. 6 و کابل Cat. 6A
کابل شبکه رده 7 | کابل Cat. 7 و کابل Cat. 7A
کابل Cat. 8 چیست؟
مقدمات کابل کشی شبکه | قسمت اول
مقدمات کابل کشی شبکه | قسمت دوم


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.