ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

تاریخچه انواع کابل شبکه | قسمت اول

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انواع کابل های شبکه ستون فقرات یک زیرساخت شبکه هستند. هنگامی که ادمین های شبکه‌های سازمانی تکنولوژی‌های جدید را گسترش می‌دهند، انتخاب نوع درست کابل شبکه بسیار حیاتی است.
نوع کابل‌های شبکه به کار رفته در هر زیرساخت شبکه، یکی از مهمترین جنبه‌های شبکه است و با معرفی تکنولوژی‌های جدیدتر، مانند سرورهای تیغه‌ای، مجازی سازی، دستگاه‌های ذخیره سازی شبکه، نقاط دسترسی بی سیم و موارد دیگر، به طور فزاینده‌ای ضرورت پیدا می کند.

خدمات شبکه مانند به اشتراک گذاری فایل، دسترسی به اینترنت، ایمیل، سیستم های ERP و غیره برای ارائه خدمات به کاربران، از طریق زیرساخت های شبکه ای ارائه می شوند. این زیر ساخت ها معمولاً شامل سوئیچ ها، لینک های فیبر نوری و ... است که زیربنای همه آنها، زوج کابل های بهم تابیده بدون حفاظ (UTP) است.
در ادامه در مورد انواع مختلف کابل شبکه، مانند مشخصات کابل کشی اترنت مسی، سرعت و پیش بینی های احتمالی برای تکنولوژی صحبت خواهیم کرد.


انواع کابل‌ های شبکه: تاریخچه
ما گمان می‌کنیم که ارتباطات دیجیتالی یک ایده جدید است، اما در سال 1844، ساموئل مورس پیامی را با استفاده از اختراع جدیدش یعنی تلگراف، 37 مایل، از واشنگتن دی سی به بالتیمور ارسال کرد. این تکنولوژی از شبکه های کامپیوتری امروز خیلی دور است اما اصول همچنان یکسان باقی مانده است.
کد مورس نوعی از سیستم باینری است که با استفاده از نقاط و خط فاصله‌ها، با ترتیب‌های مختلف برای نشان دادن حروف و اعداد استفاده می شود. شبکه ‌های داده مدرن برای دستیابی به نتایج مشابه، از صفر و یک‌ها استفاده می کنند. تفاوت برزگی که وجود دارد این است که در اواسط قرن نوزدهم تلگراف ها می توانستند چهار یا پنج نقطه و خط فاصله را در یک ثانیه منتقل کنند اما در حال حاضر کامپیوترها با سرعت 10 گیگابیت در ثانیه، به عبارت دیگر 10,000,000,000 صفر و یک جداگانه در هر ثانیه، ارتباط برقرار می کنند. تلگراف و تله تيترينگ پيشگامان ارتباطات داده بودند ولی در 35 سال گذشته همه چیز با سرعت بیشتری در حال گسترش است. این ناشی از ضرورت کامپیوترها برای برقراری ارتباط با سرعت بیشتر است که توسعه سریعتر تجهیزات شبکه را به ارمغان آورده است. در این فرآیند، کابل ها و سخت افزارهای اتصال با کیفیت بالا مورد نیاز است.


توسعه تکنولوژی کابل شبکه

اترنت در اواسط دهه 1970 توسط رابرت متکالیف و دیوید بوگگز در Xerox Corp، در مرکز تحقیقاتی Palo Alto در کالیفرنیا توسعه یافت. در سال 1979، DEC و اینتل برای استانداردسازی سیستم اترنت به Xerox پیوستند. اولین مشخصات ارائه شده توسط این سه شرکت، به نام Ethernet Blue Book، در سال 1980 منتشر شد که برگرفته از نام این سه شرکت، استاندارد DIX نیز نامیده شد.
این استاندارد برای سیستم های تا سرعت 10 مگابیت در ثانیه است (10 مگابیت در ثانیه برابر با 10 میلیون صفر و یک در هر ثانیه می‌باشد) که بر یک کابل کواکسیال بزرگ اجرا شده در ساختمان و کابل های کواکس کوچکتر با فاصله 2.5 متری متمرکز است که برای اتصال به ایستگاه های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. کواکسیال بزرگ که معمولاً زرد رنگ است، به عنوان Thick Ethernet یا 10BASE5 شناخته می‌شود. به عبارت دیگر 10 به سرعت اشاره دارد (10 Mbps، BASE استفاده می شود زیرا این یک سیستم مبتنی بر باند (baseband) است. Baseband از تمام پهنای باند خود برای هر انتقال استفاده می کند، برخلاف پهنای باند که حداکثر ظرفیت انتقال را به کانال های جداگانه تقسیم می کند تا همزمان استفاده شود) و 5 به حداکثر طول کابل سیستم اشاره دارد (در این مورد 500 متر).
در سال 1983، IEEE استاندارد رسمی اترنت را منتشر کرد. این استاندارد IEEE 802.3 نامیده شد. سپس یک گروه مسئول توسعه آن شد. در سال 1985 نسخه 2 این استاندارد با نام IEEE 802.3a منتشر شد. این نسخه دوم معمولاً به نام Thin Ethernet یا 10Base2 شناخته می شود. در این مورد، حداکثر طول 185 متر است، هرچند که عدد 2 در واقع نشان دهنده 200 متر است.
از سال 1983، استانداردهای مختلفی معرفی شده است و به لطف تکامل و رشد برنامه های کاربردی و تکنولوژی‌های جدید، به سرعت 10 گیگابیت در ثانیه دست یافته ایم. استانداردهای جدیدی در حال توسعه هستند تا این محدودیت ها را برای کابل کشی مسی از بین ببرند و به سرعتی فراتر از 10 گیگابیت در ثانیه برسند.


در مطلب بعدی با ما همراه باشید تا با زیربنای همه زیرساخت ‌های شبکه یعنی زوج کابل های بهم تابیده بدون حفاظ (UTP)، انواع کابل های شبکه و کلاس های مختلف آن ها شامل کابل شبکه CAT1، CAT2، CAT3، CAT4، CAT5/5e، CAT1 و CAT7 بیشتر آشنا شوید.


ادامه دارد...

 

مطالب مرتبط:

مقدمات کابل کشی شبکه | قسمت اول
مقدمات کابل کشی شبکه | قسمت دوم

 


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.