ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

کابل Cat. 8 چیست؟

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

آخرین رده کابل شبکه مسی با نام Cat. 8 شناخته می شود. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با اصول اساسی کابل Cat. 8 و عملکردی که می‌توانید از آن انتظار داشته باشید، بیش‌تر آشنا شوید.

دلیل اینکه کابل های مسی به صورت زوج های به هم تابیده هستند این است که سیم‌های به هم تابیده دارای یک میدان مغناطیسی هستند که در نتیجه عبور سیگنال ها در آن ها ایجاد می شود. مشخصه فرکانس سیم به هم تابیده شده می تواند سرعت واقعی عبور داده از یک زوج کابل به هم تابیده را محدود کند. هنگامی که کابل دارای مشخصه فرکانس بالاتری است، به این معنی است که سیم قادر است میدان الکترومغناطیسی با نرخ فرکانس بالاتر داشته باشد که سرعت بیشتری را ممکن می‌سازد.
یکی از راه های افزایش مشخصه فرکانس این است تعداد پیچ ها بیشتر شود. پیچ های بیشتر، باعث افزایش فرکانس می‌شوند. یک راه دیگر این است که زوج ها دارای حفاظ الکتریکی جداگانه باشند.
از انجا که تکنولوژی در حال گسترش است، تقاضا برای افزایش سرعت داده ها ادامه خواهد داشت و تولیدکنندگان برای توسعه زوج کابل های به هم تابیده ای تلاش می‌کنند که بتوانند سرعت های بالاتری را پیشتیبانی کنند.
رده های استاندارد زوج کابل های به هم تابیده قبلی عبارتند از:

• CAT 3 – 1 MHz, 10 Mbps
• CAT 5/5e – 100 MHz, 100 Mbps
• CAT 6 – 250 MHz, 1 Gbps
• CAT 7 – 600 MHz, 10 Gbps
• CAT 7a – 1000 MHz, 10 Gbps+


رده 8 استاندارد
می‌توان انتظار داشت که رده 8 استاندارد به نسبت رده های استاندارد ذکر شده در بالا مشخصه های فرکانس بهتری داشته باشد، بنابراین سرعت داده بالاتری را پشتیبانی کند. کابل‌ Cat. 8 قادر به پشتیبانی از پهنای باند تا (2GHz (2000 MHz برای 30 متر کابل کشی است. این کابل‌ها سرعت 25Gbps/ 40Gbs را نیز پشتیبانی می کنند. ظاهر کابل های Cat. 8 شبیه به کابل های رده پایین تر است و هنوز می توان آن ها را با کانکتورهای RJ45 سربندی کرد.
در ادامه به طور خاص به بررسی خصوصیات دقیق تر کابل‌های Cat. 8 می‌پردازیم.

cat.8 2


کابل Cat.8 چیست؟
کابل Cat.8 یا کابل رده 8 یک کابل اتصال است که از زوج کابل‌های بهم تابیده مسی و دارای حفاظ الکتریکی (shielded) تشکیل شده است. این کابل‌ها آخرین سیستم‌های کابل‌های به هم تابیده هستند که مطابق استاندارد ANSI/TIA 568-C.2-1 اجرا شده است.

cat.8

 

کابل Cat. 8 می تواند برای اتصال تلویزیون، داده های رایانه ای، ویدئو، داده های صوتی و انواع دیگر سیستم‌های داده به یک دیتا سنتر معین مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که کابل Cat.8 سرعت‌ های بالا و اتصالات قدرتمندی را ارائه می دهد، این کابل ها نسبتاً کوتاه هستند و برای استفاده در دیتا سنترها استفاده می شوند نه برای سیم کشی های اداری و اتصالات. Cat. 8 برای تقویت سطوح عملکردی دیتا سنتر با یک پهنای باند چهار برابر بزرگتر از Cat. 6A مورد استفاده قرار می گیرد. از طرف دیگر، به علت محدودیت طول این کابل ها عملی نیست که سیم کشی تلفن های اداری یا کامپیوترها با آن ها انجام شود. طول کابل کشی با کابل های رده های دیگر تا 100 متر ولی با کابل های رده 8 تا 30 متر می تواند باشد. کابل Cat.8 به دو دسته I و II یا Cat 8.1 و Cat 8.2 تقسیم می شود. تفاوت بین این دو نوع در انواع حفاظ الکتریکی و سازگاری آن ها با کانکتورها است.

cat.8 cable


مشخصات کابل Cat.8
• دارای پهنای باند 2000 مگاهرتز یا 2 گیگاهرتز هستند.
• دارای حداکثر سرعت داده 25GBASE-T و 40GBASE-T هستند.
• کابل Cat.8.1 با کانکتورهای 8P8C استفاده می شود و با نسخه های قدیمی تر نیز سازگار است.
• کابل Cat.8.2 با کانکتورها TERA و GG45 استفاده می‌شود.
• طول کابل کشی با آن ها در حدود 30 متر (حدود 98 فوت) است.
• کابل Cat.8.1 با حفاظ های الکتریکی F/UTP و U/FTP استفاده می شود.
• کابل Cat.8.2 با حفاظ های الکتریکی F/UTP و S/FTP استفاده می شود.
• قطر کورد 22، 23، 24 و 26 AWG است.
• محدوده دمایی برای کابل های Cat.8 10 تا 60 درجه سانتی گراد است.

 

مطلب مرتبط:

Cat. 8.1 | داستان موفقیت RJ45 ادامه دارد

 

 


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.