استاندارد شبکه | تعریف و انواع آن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معماری شبکه با مشخصات دقیق و جزئی مربوط به طرح فیزیکی، کابل کشی و روش های مورد استفاده برای دسترسی و حفظ ارتباطات داخل رسانه های شبکه و بین آن ها تعریف می شود. موسسه مهندسی برق و الکترونیک (IEEE) یکی از سازمان های بین المللی است که مسئول توسعه و ارائه مشخصات تکنولوژی های شبکه برای استفاده های جهانی است. ما از این ویژگی های به عنوان استاندارد شبکه یاد می کنیم.

 

استانداردهای رایج شبکه
در ارتباطات شبکه با رعایت انواع مختلفی از استانداردهای شبکه -استانداردهای مختلفی که توسط IEEE به تصویب رسیده اند- اطمینان حاصل می شود که داده ها دقیقا به جایی که باید منتقل شوند در واقع می توان گفت با رعایت استاندارد شبکه، کابل کشی و نحوه انتقال داده به درستی انجام می شود.
استاندارد شبکه دستورالعمل هایی را تعریف می کند که امکان دسترسی کامپیوترها به رسانه ها را فراهم می کند. این دستورالعمل ها همچنین انواع رسانه ها، سرعت های مورد استفاده در انواع کابل های فیزیکی و انواع تکنولوژی شبکه های بی سیم را تعریف می کنند.


استاندارد شبکه 802 که توسط IEEE تصویب شده، شامل یک خانواده از استانداردها است که مشخصات لایه فیزیکی تکنولوژی ها را از اترنت تا بی سیم پوشش می دهد.

1

این استاندارد به 22 قسمت تقسیم می شود که جنبه های فیزیکی و ارتباطات داده ای شبکه را در بر می گیرد. در ادامه برخی از این استانداردها را بررسی می کنیم:

 

استاندارد 802.3
در 802.3 اترنت به کابل کشی فیزیکی اشاره می کند و راهی که داده از طریق آن در طول یک کابل منتقل می شود Carrier Sense Multiple Access/Collision Detection یا CSMA/CD نامیده می شود. سرعت فعلی از 10 مگابیت در ثانیه تا 10 گیگابیت در ثانیه است. این روش انتقال نیاز به این دارد که فقط یک دستگاه در شبکه در یک زمان انتقال داده داده باشد. اگر دستگاه دیگری بفهمد که یک انتقال در کابل در حال برقراری است، باید منتظر بماند.

2

3

 

استاندارد 802.7
این استاندارد شبکه دارای مشخصاتی برای یک شبکه محلی پهن باند است که مشخصات مربوط به طراحی، نصب و آزمایش مورد نیاز برای انتقال پهنای باند را فراهم می کند. انتقال پهن باند، انتقال چندگانه سیگنال ها را به طور همزمان و با استفاده از کانال های ارتباطی مختلف، ارائه می کند.

 

استاندارد 802.8
مشخصات شبکه فیبر نوری LAN و MAN بر اساس استاندارد شبکه 802.8 ارائه می شود. این استاندارد برای تنظیم و آزمایش شبکه های فیبر نوری محلی و شبکه های متروپولیتن توصیه می شود.

 

استاندراد 802.11
این استاندارد ارتباط بین یک کامپیوتر بی سیم یا مشتری را با یک نقطه دسترسی یا ارتباط بین دو کامپیوتر بی سیم یا ارتباط بین مشتریان را تعریف کرده و مشخصات کنترل دسترسی رسانه های بی سیم و خصوصیات لایه فیزیکی را ارائه می کند. 802.11 a,b, d,e, g, h, I, j, k, m, n,x اصلاحات استاندارد شبکه 802.11 اصلی هستند و هر اصلاحیه هنگامی که در نسخه قبلی گنجانده شد، به طور رسمی باطل می شود. استاندارد شبکه 802.11 از باند فرکانس 2.4 گیگاهرتزی برای انتقال داده ها تا 2 مگابیت بر ثانیه استفاده می کند.

 

مطالب مرتبط:

استانداردهای کابل کشی فیبرنوری
استاندارد کابل کشی دیتا سنتر (قسمت چهارم) | ISO24764
استانداردهای کابل کشی شبکه های رایانه ای | قسمت اول
استانداردهای کابل کشی شبکه های رایانه ای | قسمت دوم

 

برای مطالعه بیشتر در مورد استانداردهای کابل‌کشی به لینک زیر مراجعه کنید:

نشریه‌ها > مجله تخصصی شبکه و دیتا سنتر > استاندارهای شبکه

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109