ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

جداسازی میان کابل‌های داده‌ی مسی و کابل‌های برق | قسمت دوم

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اثرات الکترومغناطیسی بر روی کابل‌های شبکه موجب تلفات و در نتیجه کاهش سرعت انتقال اطلاعات می‌شود. امروزه یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی مراکز داده تاثیرات الکترومغناطیسی می‌باشد و سیستم‌های ارتینگ و توزیع نیرو پیشرفته برای جلوگیری از این اثرات معمولا پیشنهاد می‌شوند. جدا از پیچیدگی سیستم‌ها، استانداردهای روز دنیا با تدوین قوانین مشخصی این اثرات را تا حد بسیار زیادی حذف کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم تا شرایط کابل کشی در مرکز داده و جدا سازی کابل‌های داده و نیرو را بعنوان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین پارامترها بر روی کابل‌های شبکه با هم بررسی کنیم. البته با پیشرفت تکنولوژی و درخواست پهنای باندهای بیشتر توسط مراکز داده، استفاده از فیبر نوری در این مراکز گسترش یافته‌اند که کلیه اثرات الکترومغناطیسی را بر روی کابل‌های داده را حذف می‌کنند. اما استفاده از فیبر نوری خود شرایط و الزاماتی خاص دارد که در مطالب بعدی به آن خواهیم پرداخت.

 

تفکیک و فاصله‌گذاری کابل‌ها

حداقل فاصله لازم میان کابل‌های فناوری اطلاعات و کابل‌های برق می‌تواند با توجه به EN 50174-2:2009/A1:2011/AC:2011 به روش زیر، محاسبه گردد.

A = S * P

A: فاصله میان کابل برق و کابل داده

S: حداقل فاصله (به جدول 28 مراجعه شود)

P: ضریب کابل‌کشی برق (به جدول 29 مراجعه شود)

قوانین حداقل فاصله برای کابل‌های STP، UTP و نامتوازن

separation of cooper and power cables2

 کابل­های مطابق با EN 50288-4-1 (EN 50173-1، رسته 7) جزء طبقه­بندی تفکیکی d هستند.

 1. کابل­های مطابق با EN 50288-2-1 (EN 50173-1، رسته 5) و EN 50288-5-1 (EN 50173-1، رسته 6) در دسته طبقه­بندی تفکیکی c قرار می گیرند. این کابل­ها ممکن است عملکرد طبقه­بندی تفکیکی d را ارائه نمایند به شرطی که نیازمندی­های تضعیف اتصال مربوطه نیز فراهم گردند.
 2. کابل­های مطابق با EN 50288-3-1 (EN 50174-1، رسته 5) و EN 50288-6-1 (EN 50173-1، رسته 6) جزء طبقه­بندی تفکیکی b هستند. این کابل­ها می­توانند عملکردی مشابه طبقه­بندی تفکیکی c یا d را ارائه نمایند، به شرطی که نیازمندی­های TCL مربوطه نیز فراهم گردند.
 3.  کابل­های مطابق با EN 50117-4-1 (EN 50173-1، رسته BCT-C) جزء طبقه­بندی d هستند.
  separation of cooper and power cables3
 1.  عملکرد حفاظ الکتریکی ( 0 تا 100 مگاهرتز) معادل با سبد فولادی مش جوش داده شده با سایز مش 50 میلی­متر در 100 میلی­متر (به جز نردبان­ها) است. این عملکرد حفاظ الکتریکی با یک سینی فولادی (ترانک بدون درپوش) با ضخامت­های دیواره‌ی کمتر از 1.0 میلی­متر و بیش از 20% مساحت مشبک توزیع شده به­طور یکنواخت نیز به دست می­آید.
 2.  عملکرد حفاظ الکتریکی (0 تا 100 مگاهرتز) معادل با سینی فولادی (ترانک بدون درپوش) با ضخامت دیوار 1.0 میلی­متر و کمتر از 20% مساحت مشبک توزیع شده به طور یکنواخت است. این عملکرد حفاظ الکتریکی با کابل­های برق دارای حفاظ الکتریکی که عملکردهای شرح داده شده در نکتة d را شامل نمی­شوند، نیز به دست می­آید.
 3. سطح رویی کابل­های نصب شده ­باید حداقل 10 میلی­متر پایین‌تر از بالای حصار باشد.
 4. عملکرد حفاظ الکتریکی (0 تا 100 مگاهرتز) معادل با مجرای فولادی با ضخامت دیواره‌ی 1.5 میلی­متر است. فواصل تخصیص داده شده علاوه بر آن چیزی است که توسط جداکننده/ مانع ایجاد می­شود.

ضریب کابل‌کشی برق برای کابل‌های STP، UTP، و نامتوازن

separation of cooper and power cables4

 1.  کابل­های سه فاز باید به عنوان سه کابل تک­فاز در نظر گرفته شوند.
 2.  بیش از 20A آمپر ­باید به عنوان مضرب 20 در نظر گرفته شود.
 3.  کابل­های برق AC یا DC با ولتاژهای کمتر ­باید بر‌اساس درجة جاری‌شان در نظر گرفته شوند. مثلا یک کابل  100A 50V DC برابر است با 5 کابل 20A. (P = 0.4)

فاصله‌ی لازم میان کابل‌های فلزی و منابع خاص EMI
separation of cooper and power cables5

 1.  در صورتی که از سیستم­های مدیریت کابل مناسب استفاده شده باشد یا از طرف ارائه­دهندگان محصول ضمانت وجود داشته باشد، امکان کاهش حداقل فاصله وجود دارد.
 2.   زمانی که ضمانتی از طرف ارائه­کنندگان محصول وجود ندارد، لازم است با در نظر گرفتن تداخل‌های احتمالی مانند محدوده بسامد، هارمونیک­ها، گذارها، انفجارها، نیروی انتقالی و غیره، تحلیل­ها صورت گیرند.

استثنائات مربوط به محل­های اداری

مواردی که بسته به شرایط می‌توان الزامات را رعایت نکرد

زمانی که نیازمندی­های جدول 28 قابل اجرا نباشد، در جایی که شرایط زیر برقرار باشد، نیازی به جداسازی کابل‌های برق و داده نیست:

            الف) کابل­کشی شبکه کاربرد محور بوده و کاربری‌ (ها) نیازی به تفکیک ندارد یا

            ب) شرایط زیر وجود داشته باشد:

کابل‌های برق:

1) تنها کابل‌های تک­فاز باشند.

2) جریان کل حداکثر 32A ایجاد ­نمایند.

3) کابلی که در نزدیکی کابل دیگر (به عنوان مثال در کل دارای روکش یا به هم تابیده، نوار پیچی شده یا به صورت دسته‌ای از  کابل‌ها) نگهداری شود.

طبقه­بندی محیطی کابل­کشی فناوری اطلاعات با E1 از EN 50173-1 تطابق دارد.

کابل­های فناوری اطلاعات با نیازمندی­های طبقه­بندی تفکیکی b ، c، یا d در ارتباط با جدول 27 تطابق دارند.

بخش اول این مطلب را می‌توانید اینجا مطالعه کنید.


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.