ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

تجهیزات پسیو شبکه کدام ها هستند؟ | قسمت اول

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

در هر شبکه کامپیوتری معمولا دو دسته تجهیزات وجود دارد: تجهیزات فعال (Active) و تجهیزات غیرفعال (Passive). اما این دو دسته با هم چه تفاوتی دارند؟
به تمامی ابزار و تجهیزاتی که عملکرد آن ها وابسته به جریان برق نباشد و در واقع به جریان برق نیازی نداشته باشند «تجهیزات پسیو» می گویند. به عبارت دیگر قطعاتی که در تولید، هدایت و یا تقویت سیگنال ها نقشی نداشته باشند، تجهیزات پسیو هستند و در جهت مخالف قطعاتی که برای استفاده از آن ها باید به جریان برق متصل شوند و در تولید، هدایت و تقوییت سیگنال ها نقش دارند، تجهیزات اکتیو نامیده می شوند.
در این مقاله از لاوان ارتباط تجهیزات پسیو شبکه را به صورت جداگانه بررسی می کنیم:


رک ها و متعقات آن:

اگر بخواهیم «رک» را تعریف کنیم به زبان ساده باید گفت، رک یک محفظه است که سرور و متعلقات آن مثل روتر، مودم، سوئیچ و ... در آن قرار می گیرد. واحد اندازه گیری هر رک یونیت (Unit) است.
شرکت لاوان ارتباط از سال 1387 با هدف تامین بخشی از نیاز شرکت ها و سازمان های مختلف به رک های استاندارد و با کیفیت، تولید رک های ژوان را آغاز کرد. این رک ها با دارا ببودن مشخصه های فنی متعدد به همراه ویژگی هایی از قبیل طراحی زیبا و منحصر به فرد، تنوع در مدل، سایز و متعلقات می تواند در همه شرکت ها و سازمان ها مورد استفاده قرار بگیرد. این رک ها در مدل های مختلف از قبیل رک های سروری، دیواری و آزمایشگاهی ارائه می گردد.


رک های ژوان در سایزهای 6 تا 42 یونیت، عرض های 60، 80 و 100 و عمق های 45 و 60 برای رک هایی دیواری و عمق های 60، 80، 100 و 120 برای رک های ایستاده مناسب برای انواع مراکز داده می باشند.


به قسمت های مختلف یک رک، متعلقات آن می گویند که عبارتند از: سینی های ثابت و متحرک (از آن ها به منظور جداسازی بخش های مختلف استفاده می شود). بلانک پنل ها، پاور ماژول ها، کنترل کننده های دما (فن ها)، چرخ و پایه، قفل های حفاظتی، لایت پنل و انواع درب های شیشه ای مقاوم، فلزی مشبک و ساده.

9
8
7

پچ پنل ها:

پچ پنل (همان طور که از نامش پیداست) یک پنل است که از آن برای پچ کردن (متصل کردن) استفاده می شود. معمولا در هنگام کابل کشی بخش های مختلف ساختمان، همیشه تعدادی سوکت وجود دارد که در حال حاضر مورد استفاده نیستند و کاربری با استفاده از آن به شبکه متصل نیست. اما همیشه این امکان وجود دارد که در آینده ای نه چندان دور کاربر یا کاربرانی از طریق این سوکت ها وارد مدار شبکه شوند. بنابراین پچ‌پنل، وسیله ایست که به کمک آن اتصال دو زیرسامانه کابل‌کشی محقق می‌شود. در واقع کار اصلی یک پچ‌پنل، اتصال یک نود به شبکه است و به کمک آن می‌توان شبکه ارتباطی را به نقطه‌ای که نود مورد نظر نصب شده است، اتصال داد. پچ پنل قطعه ای مستطیلی شکل است که روی آن تعداد مشخصی (مثلا 24 یا 48) پورت شبکه وجود دارد و داخل رک قرار می گیرد. پچ‌پنل جزء ملزومات یک سامانه کابل‌کشی محسوب می‌شود و در تمامی ناحیه‌های توزیع طبقه، ساختمان و محوطه (FD,BD,CD) از آن استفاده می‌شود.
برای کسب اطلاعات دقیق تر در زمینه این تجهیز پسیو شبکه، می توانید مطلب زیر را مطالعه کنید.

پچ پنل | تعریف، کاربرد و انواع

1
3
2

پچ کوردها:

پچ کوردها در یک پروژه کابل کشی عمومی برای برپایی یک اتصال (لینک) سریع بین بخش‌های ثابت کابل کشی شده با تجهیزات اکتیو مانند سوییچ ها یا سرورها استفاده می شوند. پچ کوردها جزو مهم ترین تجهیزات برای سرعت انتقال داده در یک شبکه هستند و طول آن ها نباید بیش از حد باشد. مخصوصا اگر در پروژه کابل کشی از تعداد زیادی پچ کورد استفاده کرده باشید، قابلیت اطمینان بالا و پایداری عملکرد دو عامل کلیدی و مهم هستند. بنابراین شرکت آر اند ام (R&M) بنا به دلایلی که ذکر شد تمرکز و دقت بسیار بالایی را بر روی ساخت پچ کوردهای خود می‌گذارد. پچ کوردهای RJ45 در سیستم کابل کشی R&Mfreenet توسط پلاگ‌های RJ 45 طراحی شده در همین شرکت تولید می شوند که مجهز به تکنولوژی (IDC (Insulation Displacement Contact هستند. همین امر موجب می شود این پلاگ ها از نظر کارایی سیگنال به نویز فوق العاده باشند. به دلیل طراحی خاص پلاگ های RJ45 شرکت آر اند ام R&M، سربندی کابل‌ها به هر شکلی که باشد هیچگونه تاثیری بر روی کارایی انتقال داده ندارد و عملکرد استثنایی و فوق العاده را برای کاربران فراهم می آورد. علاوه بر این پچ کورد های شرکت آر اند ام دارای خواص عالی از نظر دسترسی هستند: طراحی کوچک پلاگ ها این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا کابل کشی حتی در فضاهای کوچک و محدود یا پنل‌های بسیار شلوغ به راحتی صورت گیرد. تمام پچ کورد های شرکت آر اند ام جدا از آنکه چه رده بندی و یا طولی دارند، در دو نوع با محافظ (شیلددار) و بدون محافظ (بدون شیلد) تولید می‌شوند و جزء جدایی ناپذیر سیستم گارانتی شرکت آر اند ام هستند.
برای کسب اطلاعات دقیق تر در زمینه این تجهیز پسیو شبکه، می توانید مطالب زیر را مطالعه کنید.

انواع پچ کوردها و خصوصیات آن ها | پچ کوردهای مسی

تفاوت پچ کورد و پییگتیل های فییبر نوری

5
4

سیستم های اتصال (Connection System) – کانکشن ماژول ها

برای سربندی از کابل های شبکه مسی باید از یک کانکشن استفاده کرد.کانکشن‌ها جز تجهیزات اساسی و بسیار مهم یک شبکه کامپیوتری هستند. به آن ها کی استون یا کی استون جک هم گفته می شود. بعنوان یکی از مهم ترین تجهیزات تاثیر گذار در سرعت شبکه کامپیوتری شما، بسیار مهم است که از کانکشن با کیفیت و مرغوب استفاده کنید. شرکت آر اند ام سوییس یکی از برندهای بسیار با کیفیت و معتبر در ساخت تجهیزات پسیو شبکه، همواره با نوآوری در طراحی، تولیدات خود را با بیشترین کارایی و عملکرد به بازار عرضه می‌کند. کانکشن های مسی که برای کابل های مسی 4 زوج تولید شده‌اند را در زیر مشاهده می کنید. این کانکشن‌ها در دسته بندی‌های مختلف از تا Cat6A تولید شده‌اند که آن ها را در ذیل مشاهده می‌کنید. آزمایشات نشان داده‌اند که کانکشن Cat6A شرکت آر اند ام حتی می‌توانند کارایی بعنوان کانکشن Cat7 نیز مورد استفاده قرار گیرند (به شرطی که تمام استانداردهای کابل کشی رعایت شوند). شرکت R&M با بهره گیری از 200 متخصص همواره با نوآوری و ارائه تجهیزات کاربر پسند یکی از پیشگامان تولید کانکشن‌های مسی بوده و در تازه‌ترین ابداع خود اقدام به تولید کانکشن‌های Cat6A EL Module کرده است. ویژگی بسیار منحصر به فرد این کانکشن‌ها آن است که علاوه بر سربندی آسان و بدون نیاز به آچار مخصوص کابل شبکه، دارای یک بست قفل شو در پشت کانکشن است که برای نگهداری کابل شبکه از آن استفاده می‌شود. شرکت آر اند ام توانسته است به کمک این بست کابلی کابل‌های شبکه را حتی در شرایط 90 درجه بدون آنکه به کارایی و سرعت شبکه آسیبی وارد شود نگهداری کند و بدین ترتیب کابل کشی برای محفظه‌های بسیار کوچک را ممکن سازد.

آیا تا کنون خط تولید کانکشن ماژول یا کی استون‌های Cat6A را از نزدیک دیده‌اید؟ (ویدئو)

6

سیستم های اتصال (Connection System) – پلاگ های FM45

علاوه بر کانکشن ماژول‌ها، پلاگ‌های RJ45 شبکه که با نام تجاری FM45 توسط شرکت آر اند ام R&M تولید می‌شوند از دیگر کانکشن‌های پر کاربرد در شبکه‌های کامپیوتری هستند. به کمک این پلاگ ها به راحتی می‌توان کابل شبکه را برای سربندی مستقیم با تجهیزات اکتیو آماده کرد. این پلاگ ها دارای IP های محافظتی مختلف از IP20 تا IP67 بوده و برای انواع محیط‌های صنعتی و غیر صنعتی مناسب هستند.

با کانکتور FM45 نصب و کابل کشی آسان تر می شود (ویدئو)


ادامه دارد...


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.