ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

بازار مراکز داده به ارتفاعات جدیدی صعود می‌کند

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

امروزه بازار مراکز داده برای کارشناسان شبکه یک افق بی مرز است. ابر، لبه و مراکز داده اجاره‌ای سال به سال در حال صعود هستند. آر اند ام (R&M) این زمینه را مورد بررسی قرار داده است.
بدون شک توسعه مراکز داده (دیتا سنترها) تأمین کنندگان آن را  با چالش‌های زیادی روبرو کرده است. ده‌ها مگاترند دیجیتال باعث این رشد چشمگیر شده است.
با این حال، ماشین‌ها دائماً با سرعت بالا در حال کار هستند. علاوه بر این لازم است در این زمینه توسعه‌هایی صورت گیرد تا انتقال داده و ذخیره آن با بالاترین سرعت ممکن شود. مشتریان خدمات درجه یک را انتظار دارند. داده‌ها و برنامه‌های کاربردی آنها باید همیشه صد درصد و به صورت  بلادرنگ در دسترس باشد.

 

5


وضعیت هنوز خیلی بحرانی نیست. با این وجود، امروزه اپراتورهای مراکز داده مجبورند کنترل دقیق سرمایه‌گذاری و هزینه‌های عملیاتی و همچنین توسعه بازار را با دقت بیشتری نسبت به گذشته انجام دهند. آنچه اهمیت دارد جلوگیری از خرابی سیستم است. علاوه بر این، رقابت، دیجیتالی شدن، الزامات انرژی و نبود پرسنل متخصص، اپراتورها را وادار می‌کند از خود واکنش نشان دهند. تکنولوژی جدید این است که مراکز داده (دیتا سنترها) را سریع‌تر، چابک‌تر ، اقتصادی‌تر و ایمن‌تر سازد. این امر می‌تواند به بهترین نحو انجام شود اگر بتوان آنها را به صورت خودکار کنترل کرد. بخش شبکه به طور ویژه می تواند به راه اندازی کارآمدتر مراکز داده کمک کند. در ادامه ما یک بررسی اجمالی و متمرکز انجام می دهیم ولی لازم است دقیقاً آنچه اتفاق می‌افتد به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.


اعداد، داده ها، روندها

شرکت تحقیقات بازار Arizton رشد سالانه 4 درصد را برای بازار بین المللی مرکز داده پیش‌بینی می‌کند. طبق گفته A.T. Kearney، بازار اروپا رشد سالانه 6 درصد را تجربه می‌کند و همین بررسی نشان می‌دهد که این منجر به ایجاد 340000 شغل جدید در اروپا خواهد شد. بودجه تا 50 درصد افزایش می یابد که یکی از دلایل آن محافظت از داده‌ها است. علاوه‌براین، دو سوم مدیران اروپایی که مورد بررسی قرار گرفته اند مایل هستند بیشتر مراکز داده را در محل مشاهده کنند و در خارج از کشور قرار نگیرند.

بازارهای جدید و بسیار امیدوار کننده کشور نتیجه این امر هستند. به عنوان مثال Data Economy پتانسیل 7 میلیارد دلاری را برای بازار مراکز داده (دیتا سنترها) هند تا سال 2023 پیش بینی می‌کند. طبق تحقیقات ساختاری، بازار اجاره‌ای در منطقه آسیا و اقیانوسیه هر ساله 39.2 درصد در حال رشد است. روسیه در نظر دارد تا سال 2024 حدود 7.4 میلیارد دلار برای راه اندازی یک پلتفرم ابر ملی سرمایه‌گذاری کند. طیف گسترده‌ای از مراکز داده در آفریقا و آمریکای جنوبی ساخته می‌شوند.

 

چهار روند درحال تغییر در بازار مراکز داده را در شکل زیر می بینید:

 

5

طبق اطلاعات IDC و Seagate، میزان داده در سراسر جهان در سال 2025، 10 برابر میزان ثبت شده در سال 2016 خواهد بود. ناظران بازار IHS انتظار دارند كه در سال 2030 حدود 125 میلیارد دستگاه دائماً داده‌هایی را در زمینه اینترنت اشیاء (IoT) تولید كنند.


مگاترندهای دیجیتال که موجب صعود مراکز داده می‌شود:

• انتشار ویدئو، بازی (gaming) ، شبکه‌های اجتماعی
• داده های بزرگ (big data)، بلاکچین، ابر، خدمات نرم افزاری
• هوش مصنوعی، یادگیری ماشین
• خدمات 5G ، برنامه‌های کاربردی بلادرنگ
• اینترنت اشیاء (IoT) ، صنعت دیجیتالی
• تجارت آنلاین، تبلیغات، رسانه‌ها
• شهرهای هوشمند، ساختمان‌های هوشمند
• امنیت داده‌ها

 

2

یکی از بزرگترین مراکز داده رایانش ابری که از برجسته ترین آثار معماری نیز به شمار می آید، در نزدیکی Hohhot در Inner Mongolia است. این مرکز داده توسط شرکت مخابراتی China Mobile راه‌اندازی شد.
طرح گرافیکی از WZMH Architects

 

مطالب مرتبط:

ترندهای مرکز داده در سال 2019
ترندهای مرکز داده در سال 2019 | قسمت دوم
R&M Data center Handbook چه چیزهایی را در اختیار شما قرار می‌دهد؟


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.