ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

چشم انداز بازار جهانی از دیدگاه R&M (قسمت دوم) | سمت و سوی مراکز داده

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

هر کسی که امروزه برنامه ریز می‌کند و شبکه ها را می‌سازد، دوره این برنامه را برای چندین دهه تنظیم می‌کند. (Reichle & De-Massari (R&M در چشم‌اندازی که اخیراً برای سال 2019 منتشر کرده است، به اهمیت این موضوع اشاره می‌کند. Andreas Rüsseler مدیر بازاریابی آر اند ام (R&M) می‌گوید: «توصیه آر اند ام (R&M) این است که برنامه ریزی برای شبکه – برای شبکه‌های پهنای باند عمومی، شبکه‌های داده شخصی یا مراکز داده- دقیق‌تر از همیشه باشد.»
در مطلب پیشین چشم انداز بازار در حوزه شدبکه های کامپیوتری و FTTH را بررسی کردیم. در این سری از مقالات قصد داریم جزئیات بیشتری از گرایشات بازار مراکز داده (دیتا سنترها) را مورد بررسی قرار دهیم. می‌خواهیم در ادامه به موضوع سمت و سوی جدید مراکز داده  از دیدگاه آر اند ام (R&M) بپردازیم. همراه ما باشید.

 

بازار مراکز داده در حال رشد کردن است

بازار مراکز داده همراه با سبک زندگی دیجیتالی روز به روز در حال رشد و توسعه است. امروزه تقاضای روزافزونی برای دستگاه‌های ذخیره‌سازی، قدرت محاسبات، انتقال داده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، بر اساس یک نظرسنجی از CNCF، به تنهایی استفاده از فضای ابر در آسیا از ماه مارس تا نوامبر 2018، 135 درصد افزایش یافته است. 

Data Center

تکنولوژی مرکوری R&M

از این رو تامین کنندگان به شدت در حال سرمایه‌گذاری بر روی مراکز داده با ظرفیت بالا (Hyperscale) و اجاره ای و همچنین تجهیزات IT و کابل‌کشی هستند. این سرمایه‌گذاری سالانه 9 درصد افزایش می‌یابد. بر طبق مطالعات Dell’Oro، مراکز داده در حال حاضر در حال حرکت به سمت نسل اترنت 40 و 100 گیگابیت هستند. در حال حاضر، اتحادیه اترنت و IEEE در حال هموار کردن راه برای شبکه های اترنت 800 گیگابیت و 1.6 ترابیت هستند. تحقیقات Wintergreen نشان می‌دهد که حجم بازار شبکه‌های با ظرفیت بالا (Hyperscale) تا سال 2023 با افزایش 3 برابری به 360 میلیارد دلار خواهد رسید. محققان بازار گروه تحقیقاتی Synergy انتظار دارند که تا سال 2020 بیش از 600 مگا دیتاسنتر (Mega data center) در سراسر جهان وجود داشته باشد. در حال حاضر تعداد این مراکز داده 450 عدد است که عمدتا توسط شرکت‌هایی مانند علی بابا، آمازون و اپل اداره می‌شوند.


ورود عصر Edge به عرصه مراکز داده

Andreas Rüsseler گزارش می‌دهد: «همزمان با این که این روند به سمت پروژه‌های پیچیده در مقیاس وسیع و با کارایی بالا همچنان ادامه دارد، بخش‌های نسبتا جدید از مراکز داده Edge data center)  Edge) نیز اهمیت بیشتری خواهند یافت».  مدیر بازاریابی  در ادامه پیش بینی‌های خود عنوان می‌کند:

«به این دلیل که حجم عظیمی از داده‌ها نیاز به پردازش بدون تاخیر دارند، مسیر انتقال به مراکز داده مرکزی با ظرفیت بالا (Hyperscale) اغلب بسیار طولانی بوده و هزینه زیادی را در پی خواهد داشت. بنابراین محاسبات لبه (Edge) یکی مهمترین مواردی است که در مسیر دیجیتالی شدن جامعه و اقتصاد قرار می‌گیرد. ما در اوج دوران لبه (Edge) هستیم».

Andreas Ruesseler

Andreas Rüsseler مدیر بازاریابی R&M

آر اند ام (R&M) محاسبات لبه را با عبارت "قدرت محاسبات در جایی که نیاز است" تعریف می‌کند. به طور کلی این در بازار به عنوان مرکز داده‌های میکرو، مینی و کانتینر در حوزه ابر شناخته می‌شود. آر اند ام (R&M) معتقد است در آینده تقاضای زیادی برای مراکز داده لبه در زمینه‌هایی که باید حجم زیادی از داده‌ها تولید شوند، یا در سایت دردسترس باشند و یا همزمان و بدون تاخیر پردازش شوند، وجود خواهد داشت.

مواردی که می‌توان در این راستا نام برد عبارتند از: خودران‌ها، شرکت های صنعتی دیجیتالی مراقبت‌های بهداشتی و تکنولوژی پزشکی و کاربرد واقعت افزوده، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی. Andreas Rüsseler در ادامه می‌گوید:

«تولید کنندگان بازی‌ و ویدئو کلیپ‌ها نیز از لبه برای تضمین تجربه بدون تاخیر کاربران تاخیر استفاده می‌کنند.»

فناوری بلاک‌چین یکی دیگر از موارد کاربرد مربوطه است، زیرا دارای سلسه مراتب مسطح، پردازش غیر متمرکز و تاخیر کم می‌باشد. انتقالات آنلاین همچنین نیاز به قدرت محاسباتی فوق‌العاده سریع دارند و در حال حاضر کسب و کارها در حال بحث کردن در مورد چگونگی دستیابی به آن در تکنولوژی «لبه» هستند. این به این دلیل است که موفقیت در تجارت آنلاین تنها با چند میلی ثانیه زمان پاسخ در درخواست رمز عبور یا فرآیند پرداخت تعیین می‌شود، که توسط تامین کنندگان گزارش می‌شود.
علاوه بر این، حدود یک سوم از مراکز داده سازمانی موجود به نهایت ظرفیت خود رسیده اند. طبق گفته Genter، حدود 80 درصد از شرکت‌ها تا سال 2025 با مراکز داده موجود خود خداحافظی می‌کنند و به جای آن مراکز داده خود را برون‌سپاری می‌کنند. مراکز داده لبه می‌توانند به عنوان ذخیره کننده و نقطه تجمع داده‌ها عمل کنند. آن‌ها می‌توانند حجم کار را افزایش دهند و از فشار موجود بر روی شبکه‌ها و مراکز داده بزرگ بکاهند.

Data Center

استراتژی‌ها برای Edge

Andreas Rüsseler می‌گوید:

«بسیاری از مراکز داده کوچک و اداره شده به شکل غیر متمرکز می‌توانند یک نقش حیاتی را ایفا کنند. اما این مراکز داده هنوز وجود ندارند. ما اکنون باید دوره آموزش محاسبات لبه را برای ایجاد زیرساخت‌های لازم بری دهه‌ها آینده آماده کنیم.» همچنین او معتقد است «ابر، لبه و 5G در کنار یکدیگر می‌توانند بر توسعه زیرساخت‌ها در آینده تسلط یابند. بین ابر و لبه تمایزی وجود نخواهد داشت، بلکه این دو سیستم مکمل یکدیگر خواهند بود و یکدیگر را ساپروت می‌کنند.»

مینی دیتاسنترها، میکرو دیتاسنترها و کانتینر دیتاسنترها، به سایت‌های مناسب نیاز دارند که نباید بیش از 30 کیلومتر دورتر از کابران باشند. بنابراین سایت مورد نظر بایستی در دسترس باشد. آن‌ها به ترکیب 5G، اتصالات به شبکه‌های فیبر نوری با عملکرد بالا، برق، خنک کننده‌ها، امنیت و کنترل از راه دور نیاز دارند.  Andreas Rüsseler می‌گوید:

«به نظر می‌رسد که مراکز داده لبه نیاز به استاندارسازی دارد و لازم است که برای عملیات طولانی آن برنامه‌ریزی شود.» به توصیه او «می‌توان از راهکارهای کانتینرها یا کابینت‌های (رک‌های) پیش‌ساخته استفاده کرد که می‌توانند به سرعت ساخته شده و به طور موثری در مکان‌های مختلفی اداره و نگهداری شوند (شبیه به POPها یا دفاتر مرکزی استفاده شده توسط اپراتورهای مخابراتی استفاده می‌شوند).»

از دیدگاه آر اند ام (R&M) مراکز داده لبه همواره با کمبود فضا مواجه خواهند بود. بنابراین باید طوری ساخته شوند که امکان حرکت دادن راحت آن‌ها وجود داشته باشد. آنها باید طوری ساخته شوند که تا حد ممکن جمع و جور و فشرده باشند که این موضوع نیاز به یک سیستم کابل کشی با تراکم بالا را آشکار می‌سازد. برای پاسخگویی به این نیاز، آر اند ام (R&M) راهکار با تراکم بالا EdgeGo را توسعه داده است. بدین ترتیب آر اند ام (R&M) در آینده با حمایت از ساخت مراکز داده لبه در کنار مشتریان خود خواهد بود. Andreas Rüsseler می‌گوید:

«ما می‌خواهیم تکنولوژی لبه (Edge) را به سرعت توسعه دهیم.» بخش‌های مختلفی از جمله اپراتورهای شبکه، شهرداری‌ها و خدمات آب، بخش خودروسازی، صنعت، تجارت، رسانه‌ها و بخش حمل و نقل جزوی از شرکای بالقوه در این مسیر خواهند بود.

روند اتوماسیون

بزودی مقاله‌ای در مورد روند اتوماسیون‌سازی در مراکز داده در یک مکان مشخص منتشر خواهد شد. 

 

مطالب مرتبط:

پیش بینی‌هایی برای دیتا سنترها در سال 2019

محاسبات با ظرفیت بسیار بالا برای دیتاسنترهای سازمانی توسط کمپانی آر اند ام (R&M)

کابل‌کشی دیتا سنترهای با ظرفیت بالا (Hyperscale)

 

 

 


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.