ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

طراحی مرکز داده

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طراحی مرکز داده فرآیند مدل سازی و طراحی منابع فناوری اطلاعات یک مرکز داده، طرح معماری و زیرساخت کلی است. این فرآیند مفهوم منطقی یک مرکز داده را قبل از توسعه یا پیاده سازی در محیط سازمان یا فناوری اطلاعات ممکن می سازد.

اگر چه مرکز داده یک اصطلاح گسترده است که شامل فرآیندها و تکنیک های مختلف می شود، طراحی مرکز داده ممکن است در قالب اسناد، سیستم های دیاگرامی مدل شده یا ترکیبی از هر دو باشد.
این معمولاً یک فرآیند گسترده است که تمام پارامترهای محاسباتی و غیرمحاسباتی ضروری مرکز داده را پوشش می دهد. جنبه های محاسباتی طراحی داده ها ممکن است شامل هر کدام از موارد زیر باشد:
• شماره و نوع سرورهای مورد نیاز
• طرح شبکه و تجهیزات
• برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت مرکز داده یا هرگونه نرم افزار مورد نیاز دیگر
به طور مشابه، جنبه غیر محاسباتی طراحی مرکز داده شامل موارد زیر می شود اما به این موارد محدود نمی شود:
• امکانات فیزیکی که تمام تجهیزات را در اختیار دارد
• سیستم های مرکز داده، سیستم های خنک کننده و تهویه
• امنیت اطلاعات مرکز فیزیکی، بازیابی فاجعه و برنامه ریزی تداوم کسب و کار


طراحی مرکز داده به عنوان مرحله طراحی کلیدی توسعه مرکز داده عمل می کند، که در آن معماران سیستم، نمایی مستند، منطقی و به صورت یک دیاگرام از یک مرکز داده را ایجاد می کنند. در ادامه معماری مراکز داده مورد بررسی قرار گرفته است:


مروری بر معماری مرکز داده برای طراحی
معماری مرکز داده شامل سه لایه ماژولار اصلی با وابستگی‌های متقابل سلسه مراتبی است. این لایه ها عبارتند از: فونداسیون مرکز داده، خدمات مرکز داده و خدمات کاربر. شکل زیر، خدمات لایه بندی شده معماری مرکز داده را نشان می دهد. در شکل زیر هرم سرویس های مرکز داده نشان داده شده است.

design layer

در ادامه هریک ازلایه ها بررسی می کنیم:

فونداسیون مرکز داده
همانند فونداسیون یک ساختمان، بلوک اصلی ساختمان یک مرکز داده لایه فونداسیون آن است که همه خدمات دیگر بر اساس آن تعریف شده و بر آن تکیه می کنند. فرقی نمی کند که یک شبکه محلی اترنت اتاق سرور یا یک مرکز داده رسمی داشته باشیم. در هر حالت فونداسیون باید انعطاف پذیر و مقیاس پذیر باشد تا بتواند خدمات مرکز داده ای را که ارزش، عملکرد و قابلیت اطمینان را به همراه می آورد، پشتیبانی کند. فونداسیون مرکز داده، محاسباتی را برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی فراهم می کند که اطلاعات و حمل و نقل یکپارچه بین سرورها، ذخیره سازی و کاربران نهایی را پردازش می کند. این کاربران به برنامه های کاربردی دسترسی دارند. برای برنامه های کاربردی و کاربران، فونداسین شبکه زمانی که به درستی اجرا شود، عملکردی شفاف خواهد داشت. زیرساخت هوشمند اترنت و سوئیچ های ذخیره سازی مرتبط با سرورها و آرایه های ذخیره سازی این امکان را به وجود می آورند.


خدمات مرکز داده
لایه بعدی در سلسله مراتب، خدمات مرکز داده هستند. مانند جنبه های قابل تنظیم یک پلان ساختمان، این خدمات محیط را برای هدف مورد نظر تکمیل می کنند. ممکن است به فضاهای باز زیادی برای یک طبقه تولیدی یا دیوارهای محکم با دسترسی کنترل شده برای محیط ایمن نیاز داشته باشید. در نظر گرفتن این سرویس های قابل تنظیم، ساختار را بیشتر قابل استفاده می‌کند. خدمات مرکز داده به شما اجازه می دهد محیط را به میزان بیشتری سفارشی سازی کنید و عملیات را بهبود بخشید. خدمات مرکز داده می‌تواند شامل فایروال ها و عایق هایی برای پیشگیری از نفوذ مواد مختلف به منظور افزایش امنیت برنامه های کاربردی و دسترسی به داده های حیاتی باشد. سوئیچینگ مجازی، کنترل شبکه را به شیوه ای بی‌نظیر و یکپارچه از شبکه فونداسیون به سیستم‌های سلسله مراتبی در سرورها گسترش می دهد تا کنترل را افزایش داده و هزینه های عملیاتی را به حداقل برساند.


خدمات کاربر
خدمات کاربر در بالای هرم قرار گرفته است و برای کار خود بستگی به فونداسیون مرکز داده و خدمات دارد. خدمات کاربر برنامه های کاربردی هستند که به شخص اجازه می دهد که کار خود را انجام دهد و در نهایت باعث افزایش بهره وری در سازمان شود. در چارچوب یک ساختمان، این لایه ممکن است مانند یک آسانسور عمل کند که شما را به طبقه دفتر خود برساند. مثال های دیگری از این خدمات چراغ های دفتر یا کلید دریافت پیام بر روی تلفن شما است که از طریق آن می توانید پیام ها را چک کنید. خدمات کاربر در مرکز داده عبارتند از ایمیل، پردازش سفارش، و به اشتراک گذاری فایل. برنامه های کاربردی دیگر در مرکز داده که به فونداسیون مراکز داده و خدماتی متکی هستند، مانند برنامه های کاربردی پایگاه داده، مدل سازی و پردازش تراکنش نیز در بالای هرم خدمات قرار می گیرند.

 

مطالب مرتبط:

داستان زندگی یک دیتا سنتر؛ ساخت، نگهداری و پایان کار
9 گام برای اینکه دیتا سنتر خود را به دیتا سنتر سبز تبدیل کنید
پنج گرایش اصلی در پیشرفت مراکز داده
کابل کشی دیتا سنترهای با ظرفیت بالا (Hyperscale)


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.