ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

اینترنت همه چیز و وب همه چیز

1 نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

امروزه اینترنت اشیاء و وب اشیاء زمینه ای را برای ما فراهم آورده است که می توانیم در آن تمام اشیاء را با هم دیگر مرتبط نماییم.

در این مقاله کمی بیشتر با مفهوم اینترنت اشیاء و و ب اشیاء آشنا خواهیم شد و تفاوت این دو عامل را درک خواهیم کرد.

 

اینترنت همه چیز و وب همه چیز

با توسعه سریع اینترنت و افزایش بی نهایت کاربران آن، سرویس های  جدیدی در حال توسعه هستند. نزدیک به سه میلیارد نفر در جهان از اینترنت استفاده می کنند که شامل فعالیت هایی همچون ارسال ایمیل، بازی آنلاین،  استفاده از خدمات چندرسانه ای استفاده از شبکه های اجتماعی و موارد دیگر خواهد شد.

اینترنت اشیاء موضوعی است که مقیاسی  جهانی دارد و از اشیاء فیزیکی و مجازی استفاده می کند. اینترنت اشیاء بستری را به وجود می آورد که کاربر، شی و حتی داده ها از طریق اینترنت با هم در تماس قرار گیرند در نتیجه این اتفاق اطلاعات بسیاری تولید، گردآوری و استفاده خواهد شد.

درحال حاضر مشکل اصلی که در رابطه با اینترنت اشیاء وجود دارد این است که باید برای ارتباط اشیاء یک الگوریتم و پروتوکلی مناسب تعریف گردد، تا اشیاء بتوانند به صورت کارا با هم در ارتباط باشند.

به صورت کلی اشیاء در اینترت اشیاء می توانند شامل موارد بسیاری باشند که تگ RFID روی محصولات، نمونه ای از این موارد  خواهد بود.

برای اینکه ما اینترنت اشیاء را به واقعیت تبدیل نماییم در ابتدا میبایستی، یک پروتوکول لایه برنامه کاربردی مناسب داشته باشیم تا اشیاء بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند.

وب اشیاء

به خاطر محدودیت های اینترنت اشیاء، وب اشیاء ظهور پیدا کرد.

برای اینکه محدودیت های اینترنت اشیاء را برای شما توصیف نماییم این مثال را به شما ارائه خواهیم کرد.

تصور کنید، شخصی قصد دارد چندین هتل زنجیره ای را در جهان اداره  کند.

این شخص علاقه دارد که اتاق های هتل را از راه دور مدیریت کند. اگر او بتواند چنین کاری را انجام دهد باید همزمان به چند سیستم مدیریتی دسترسی داشته باشد، اما حالا تفاوت اینترنت اشیاء و وب اشیاء چیست.

اینترنت اشیاء از چندیدن پروتوکول می تواند استفاده کند که با هم یکپارچه نیستند، اما وب اشیاء تمام مواردی را که قرار است با هم در ارتباط باشند از طریق وب مرتبط می کند وهمه آنها با هم به صورت یکپارچه در ارتباط هستند.

در شکل زیر می توانید مفهوم لایه های مختلف وب اشیاء را ملاحظه نمایید. در  این شکل 5 لایه برای وب اشیاء در نظر گرفته شده است.

لایه دسترسی به تجهیزات، لایه دسترسی پذیری،  لایه به اشتراک گذاری، لایه ترکیب بندی و لایه برنامه های کاربردی.

هدف این معماری این است که ترکیب اشیاء هوشمند با تجهیزات و یا سرویس های مختلف را نشان دهد وهمچنین هدف دیگرآن نشان دادن نحوه ایجاد برنامه های کاربردی تحت وب است که توسط اشیاء هوشمند ایجاد می گردد.

ایتنرنت اشیاء

اینترنت اشیاء امروزه یکی از روش های مدرن کاربرد تکنولوژی تلکامنیوکیشن می باشد. مفهوم اینترنت اشیاء به این صورت است که یک سری اشیاء مانند تگ ها،  برچسب های RFID و تلفن های همراه و..... اطراف ما را احاطه کرده باشند و با یکدیگر در ارتباط باشند و با اشیاء دیگری که در اطراف شان است، ارتباط برقرار نمایند تا به هدف مشترکی برسند.

برای برقراری ارتباط بین اشیاء در تکنولوژی اینترنت اشیاء از تجهیزات فیزیکی و مجازی بسیاری استفاده می شود وهمچنین استانداردهای مشخصی برای برقراری ارتباط تعریف شده است.

گارترنر پیش بینی می کند تا سال 20154.9 میلیون شی با هم  در ارتباط خواهند بود که به میزان 30 درصد بیشتر از سال 2014 بوده است. این آمار به 25 میلیون در سال 2020 خواهد رسید.

بااستفاده از اینترنت اشیاء تجهیزات مختلف می توانند با اشیاء ارتباط برقرار نمایند و بدین طریق اطلاعات خود را با یکدیگر مبادله کنند،  که درنهایت منجر به این موضوع  می شود که دخالت عناصر انسانی در تمامی امور کاهش یابد.

در تصویرزیر میتوانید نمونه ای از از کاربرد اینترنت اشیاء را ملاحظه نمایید.

اینترنت اشیاء می تواند دارای سه بعد باشد که ارتباط اشیاء مختلف را در مکان ها و زمان های مختلف امکان پذیر می کند.

اگر چه برای راه اندازی اینترنت اشیاء نیاز است تا  مواردی مانند، امنیت و حریم خصوصی کاربران حفظ شود، اما استفاده از این تکنولوژی می تواند به اندازه بسیار زیادی هزینه ها ومنابع مورد استفاده را کاهش  دهد.

منتظر مقالات بعدی لاوان ارتباط باشید.


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.
  • نظر شما ثبت شد و به زودی پس از تائید ادمین به نمایش در می آید
    سید احمد · 2 سال قبل
    اینترنت اشیاء با اینترنت همه چیز فرق می‌کند!
    اینترنت همه چیز پارادایمی بسیار جدیدتر است که علاوه بر اشیاء افراد، داده‌ها و پردازش ها را هم شامل می‌شود.
کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط است.