داده‌های بزرگ (Big Data) چیست و کجا استفاده می‌شود؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

"داده‌های بزرگ (Big Data)" علم جدید درک و پیش‌بینی رفتار انسان با مطالعه حجم زیادی از داده‌های ساخت نیافته است. داده‌های بزرگ نیز به عنوان "تجزیه و تحلیل پیشگویانه شناخته شده است.
تجزیه و تحلیل پست‌های توییتر و فیس‌بوک، جستجوهای eBay، پیگیری‌های GPS و دستگاه‌های خودپرداز، نمونه‌ای از داده‌های بزرگ هستند. مطالعه فیلم‌های امنیتی، اطلاعات ترافیکی، الگوهای آب و هوایی، ورود هواپیماها ، گزارشات مربوط به برج‌های تلفن همراه و ردیاب‌های ضربان قلب، فرم‌های دیگر هستند. داده‌های بزرگ یک علم جدید است که هر بار تغییر می‌کند و فقط تعداد کمی از کارشناسان همه آن را درک می‌کنند.

1

مثال‌هایی از داده‌های بزرگ (Big Data) در زندگی معمولی
با وجود اینکه پروژه‌های داده‌های بزرگ خیلی مبهم و پیچیده هستند، نمونه‌های موفقیت‌آمیزی از تأثیر داده‌های بزرگ بر زندگی روزمره افراد، سازمان‌ها و دولت‌ها وجود دارد.برخی از آن‌ها عبارتند از:


پیش‌بینی شیوع ویروس‌ها: با مطالعه داده‌های اجتماعی- سیاسی، داده‌های هواشناسی و اقلیمی و اطلاعات بیمارستانی و کلینیک‌ها، این دانشمندان در حال حاضرشیوع برخی بیماری‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند.
پیگیری پرونده‌های قتل و آدمکشی: داده‌های بزرگ (Big Data) قربانیان قتل، مظنونین، جنایتکاران را در واشنگتن دی سی در یک مقاله کوتاه توصیف می‌کنند. این‌گونه پروژه‌هایی که با داده‌های بزرگ انجام می‌شود، می‌توانند به عنوان منبع آگاهی برای مردم جذاب باشند.


برنامه‌ریزی سفر، NYC: برنامه نویس رادیو WNYC، Steve Melendez، برنامه زمانی آنلاین مترو را با نرم‌افزار میسر سفر راباهم ترکیب کرد. این کار او به نیویورکی‌ها اجازه می‌دهد که بر روی موقعیت خود بر روی نقشه کلیک کنند و یک پیش‌بینی برای زمان سفر قطارها و مترو را مشاهده کنند.


حمایت از مبارزه با تروریسم: با بررسی رسانه‌های اجتماعی، سوابق مالی، رزرو پرواز و اطلاعات امنیتی، مجریان قانون می‌تواند مظنونین تروریستی زا پیش از انجام اقدامات ستمکارانه آن‌ها، پیش‌بینی و شناسایی کند.


انجام بازاریابی برند بر اساس بررسی رسانه‌های اجتماعی: مردم به طور صریح و به سرعت افکار آنلاین خود را از یک رستوران، یا یک باشگاه تناسب اندام و ... به اشتراک بگذارند. پس ممکن است افراد میلیون‌ها پست رسانه‌های اجتماعی را مطالعه کنند و بازخوردی را از آنچه که مردم در مورد خدماتشان فکر می‌کنند، به شرکت ارائه دهند.


چه کسانی از داده‌های بزرگ (Big Data) استفاده می‌کنند؟ با آن چه می‌کنند؟

2
بسیاری از شرکت‌های یکپارچه از داده‌های بزرگ برای تنظیم پیشنهادات و قیمت‌ها، برای به حداکثر رساندن رضایت مشتری استفاده می‌کنند.
فروشگاه Macy: برای مثال فروشگاه Macy از داده‌های بزرگ برای تنظیم پرواز بیش از 70 میلیون محصول استفاده می‌کند. آن‌ها ایمیل‌های سفارشی‌سازی شده‌ای به مشتریان خود، بر اساس اطلاعاتی که از علاقه آنها دارند ازسال می‌کنند.
واکنش پلیس به بمب گذاری در ماراتن بوستون: با استفاده از داده‌های بزرگ برای بررسی ویدئو و تصاویر نظارتی، پلیس توانست به سرعت جستجوی خود را برای یافتن مظنونان آغاز کند.
ویزا از داده‌های بزرگ برای شناسایی و دستگیری مظنونان استفاده می‌کند. یک تراکنش به تنهایی می‌تواند یک کاربر متقلب را پنهان کند اما با تماشای میلیون‌ها تراکنش به دقت، الگوهای تقلب را می‌توانند شناسایی کنند.
فیس بوک داده‌های بزرگ را برای سفارشی کردن تبلیغات استفاده می‌کند. با نگاه دقیق به لایک‌های FB شما و مرور عادت، غول رسانه‌های اجتماعی سلیقه شما را می‌فهمد. این تبلیغات نوار کناری که در فیس‌بوک خود مشاهده می‌کنید، توسط الگوریتم‌های بسیار متداول و پیچیده‌ای که عادت‌های فیس‌بوک شما را می‌بینند، انتخاب می‌شوند.

  در مورد اینکه داده‌های بزرگ چرا اینقدر بزرگ هستید مطلب بعدی مجله زندگی هوشمند لاوان ارتباط بخوانید.

 

مطالب مرتبط:

داده های بزرگ برای تأثیری بزرگ

داده‌های بزرگ، در دنیای امروز!

big data و تغییر روند کسب و کارهای امروزی!

 

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109