ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

مروری بر روند تکنولوژی‌های محرک شهر هوشمند (قسمت دوم)

ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 


در قسمت اول این مطلب پس از تعرف شهر هوشمند و اکوسیستم پیچیده آن، مروری بر روند تکنولوژی‌های محرک شهر هوشمند و استاندارهای آن داشتیم. در این مطلب قصد داریم شما را با سایر روندهای تکنولوژی محرک شهرهای هوشمند همچون محاسبات ابری، داده‌های بزرگ و داده‌های باز آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

رایانش ابری و رایانش edge  
رایانش ابری تأثیر قابل توجهی در توسعه شهرهای هوشمند داشته است، که نحوه مدیریت شهرها، ارائه خدمات و ایجاد مجموعه گسترده‌ای از رقیبان برای ورود به بازار شهر هوشمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. رایانش ابری که به طور کلی به عنوان ارائه رایانش به صورت یک سرویس تعریف می‌شود، سازمان‌هایی مانند راه‌های شهر را برای کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی ارائه کرده است. با توجه به نگرانی‌های قانونی و حفظ حریم خصوصی، شهرها تمایلی به استفاده از مزایای کامل خدمات ابری عمومی برای سرویس‌های اصلی ندارند، اما بسیاری از سرویس‌های ابری خصوصی را استفاده کرده‌اند و برخی از آنها با زیرساخت‌های ابر عمومی/ خصوصی یا ترکیبی آزمایش شده‌اند. هنگامی که ابر عمومی مورد بهره‌برداری قرار گرفته، اغلب برای خدمات غیراصلی یا جدیدتر بوده است. به عنوان مثال، بارسلونا، اسپانیا، از زیرساخت ابر عمومی برای ارائه خدمات معرفی و مدیریت دستگاه برای نیروی کار خود در هر زمینه‌ای، به منظور تجزیه و تحلیل داده‌ها و همچنین برای بهبود سیستم‌های مدیریت مشتری خود (CRM) به منظور مدیریت تعاملات شهروندان استفاده کرده است.
عامل دومی که سبب پذیرش راه‌حل‌های ابری برای شهرهای هوشمند می‌شود افزایش بزرگی داده‌ها تولید شده، دریافت شده و آنالیز شده توسط شهرهایی است که شروع به گسترش و بهره برداری از فناوری IoT کرده‌اند. سنجش زیرساخت جدید، همراه با منابع داده‌های خصوصی و داده‌های شهروندی، به این معنی است که شهرها اکنون به تعداد زیادی منابع داده با حجم بالا دسترسی دارند. در حالی که نمونه‌های زیادی از این استفاده از زیرساخت‌های ابری در شهرها وجود دارد، حمل و نقل هوشمند یک از موارد مهم استفاده از آن‌ها است. تایوان از رایانش ابری برای رسیدگی به حجم داده‌های بالای سیستم‌های حمل و نقل هوشمند خود (intelligent transportation systems یا ITS) بهره گرفته است. در حالی که رایانش ابری بخشی از راه‌حل‌های هوشمندانه شهر است، روند جدید در حال تقویت ریانش ابری با رایانش edge (با نام fog یا مه نیز شناخته می‌شود) است. رایانش Edge یک اصطلاح است که برای توصیف گسترش و استفاده از پردازش داخل و در مرز شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روند باعث گسترش زیرساخت‌های IoT می‌شود که اغلب شامل پردازش‌های قدرتمند و دستگاه‌های ورودی برای جمع آوری و انتقال داده‌های شناخته شده است. مدل رایانش edge راه‌های شهری را برای مدیریت و نظارت بر زیرساخت‌های توزیع شده پیشنهاد می‌دهد مانند ITS که در آن پردازش اغلب به بهترین حالت مدیریت می‌شود و نزدیک به زیرساخت به دلیل عملکرد و به موقع بودن یا سیستم‌های مدیریت ساختمان که متمرکز بر بهره‌وری انرژی هستند، می‌باشد.


داده‌های باز (open data)
یکی دیگر از روندهای قابل توجه در شهرهای هوشمند، پذیرش و بهره برداری از داده های باز (open data) است. داده‌های باز در چارچوب شهرهای هوشمند به سیاست عمومی مربوط می شود که به سازمان های دولتی اجازه می دهد تا مجموعه داده ها را منتشرکرده و آنها را آزادانه در دسترس قرار دهند. نمونه‌هایی از آن‌ها آمار جرم و جنایت در سطح شهر، سطح خدمات شهری و داده‌های زیرساختی است. در حال حاضر بسیاری از دولت‌ها و شهرهای پیشرو، پورتال‌های داده‌های باز را اجرا می‌کنند، مانند پورتال داده‌های انگلیس و کانادا، (data.gov.uk و open.canada.ca) و پورتال‌های شهری مانند سان فرانسیسکو (dataSF.org) و لندن (data.london.gov.uk).
در حالی که داده‌های باز که به خودی خود یک روند تکنولوژی نیست، اما تعدادی از فن آوری هایی زیر را که تاکنون در مورد آن‌ها صحبت کردیم، مانند رایانش ابری و IoT را مورد استفاده قرار می‌دهد و منبع داده‌های شهری بزرگ است. داده‌های باز منجر به استفاده از این فناوری‌ها می‌شود به دلیل اینکه شهرها پورتال داده‌های باز را توسعه می‌دهند و سایر ذینفعان شهر شروع به بهره برداری از دسترسی به این داده‌های باز می‌کنند. برخی از چالش‌های مرتبط با داده‌های بزرگ (big data) شامل امنیت داده‌ها و موارد خاص حریم خصوصی می‌شوند.
تکامل داده‌های باز (open data) نشان دهنده گسترش اطلاعات موجود در ارتباط با عملکرد شهرها است. هدف اولیه آن شفافیت است، اما یک هدف قابل توجه دیگر این است که اطلاعات را برای اشخاص ثالث در دسترس قرار دهیم که می‌توانند برای بهبود خدمات شهری و پرورش نوآوری در حیطه خدمات جدید به‌کار روند. سان فرانسیسکو و لندن تلاش کرده اند تا شرکت‌های محلی از داده‌های باز برای تولید برنامه‌های تلفن همراه براساس اطلاعات پارک‌ها، گردشگری، پارکینگ و حمل و نقل بهره ببرند. رویکردهای مشابه در شهرهای سراسر جهان در حال ظاهر شدن هستند.
واضح است که به طور فزایندهای، شهرها داده های بیشتری را به عنوان داده‌های باز در دسترس قرار می‌دهند. با این حال، احتمال دارد که اکوسیستم ارائه دهندگان اپراتورهای داده‌ها باز با شهرهایی که کمتر به عنوان اپراتورهای داده باز شناخته می شوند، تکامل یابند و تعداد بیشتری از اشخاص ثالث داده های شهر را دریافت کرده و آن را برای نیازهای شهروندی و کسب و کار سازمان دهی کنند. یک مثال جالب در این زمینه، تبادل اطلاعات شهری در کپنهاگ است.

 

مطلب مرتبط:

مروری بر روند تکنولوژی‌های محرک شهر هوشمند (قسمت اول)

 


دیدگاه خود را بنویسید
لغو
شما مهمان هستید
یا ارسال به عنوان یک مهمان
در حال بارگیری نظر ... نظر بازسازی خواهد شد بعد از 00:00.

اولین نفری باشید که نظر می دهید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط می باشد.