کابل کشی فیبرنوری در قطب جنوب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کابل فیبر نوری می تواند تحقیقات درباره‌ی آب و هوا و آموزش را ارتقا دهد. بر روی یک صخره آتشفشانی دقیقا در سواحل قطب جنوب، ایستگاه McMurdo در این زمان از سال مملو از تحقیقات علمی است. این ایستگاه که توسط بنیاد ملی علوم ایالات متحده اداره می شود، در تابستان های قطب جنوب از اکتبر تا فوریه تا 1000 بازدیدکننده دارد که برای انجام تحقیقات در مورد موضوعات مختلف از آب و هوا گرفته تا علوم اقیانوسی به اینجا سفر می کنند.

 

اما علیرغم نقش اصلی این ایستگاه در تحقیقات قطب جنوب، McMurdo چیزی را که اکثر دانشمندانی که در آزمایشگاه‌های قرن بیست و یکم کار می‌کنند بدیهی می‌دانند، کم دارد: اینترنت پرسرعت. مک‌مردو در تنها قاره‌ای واقع شده که کابل فیبر نوری پرسرعت متصل به سایر نقاط جهان ندارد که البته ممکن است به زودی تغییر کند.

در اوایل سال جاری، NSF به طور جدی شروع به بررسی امکان راه‌اندازی کابل فیبر نوری کرد که در امتداد بستر دریا از قطب جنوب تا نزدیک نیوزلند یا استرالیا می رسد. این ایده برای اولین بار کمی بیش از یک دهه پیش مطرح شد، اما با اولویت دیگر پروژه ها، قدرت خود را از دست داد. اگر این آخرین تلاش برای نوسازی اینترنت قطب جنوب موفقیت آمیز باشد، دانشمندان می گویند که هم تحقیقات و هم زندگی روزمره در این قاره یخ زده را متحول می کند.

کابل کشی فیبرنوری قطب

امروزه محققانی که در قطب جنوب کار می کنند برای برقراری ارتباط با جهان خارج به ماهواره های با پهنای باند کم متکی هستند. پاتریک اسمیت، مدیر توسعه فناوری در NSF می گوید در مقایسه با یک خانواده معمولی روستایی، مقدار پهنای باند موجود برای هر نفر در ایستگاه مک موردو محدود است و محققان اغلب مجبورند داده های خود را بر روی هارد دیسک ذخیره کنند تا به صورت فیزیکی به خانه بازگردانند به جای اینکه آن ها را برای همکاران خود بفرستند تا در زمان درست تجزیه و تحلیل کنند و این یک مانعی است که تحقیقات علمی را کند می کند.

در اواخر ژوئن گذشته، NSF اسپانسر یک کارگاه آموزشی سه روزه شد که محققان آمریکایی و بین المللی را گرد هم آورد تا در مورد پتانسیل تحول آفرین کابل‌کشی فیبر نوری به قطب جنوب و از جمله تأثیر آن بر تحقیقات، آموزش، و رفاه کسانی که به قطب سفر می کنند، بحث کنند. در ماه اکتبر، برگزارکنندگان کارگاه گزارش گسترده‌ای منتشر کردند که در آن نکات کلیدی، مسیرهای بالقوه و نحوه استفاده از کابل فیبر نوری برای جمع‌آوری داده‌های علمی بیشتر در این قلمرو دوردست را برجسته می‌کرد.

محققان می‌توانند به‌جای تکیه بر ضبط‌کننده‌های آرشیوی، عملیات روزانه را به صورت زنده پخش کنند، پیش‌بینی آب و هوا را می‌تواند بهبود یابد، تصاویر ماهواره‌ای را می‌توان در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کرد، امنیت سایبری را می‌توان پیش برد و مشارکت در پروژه را فراتر از آن‌هایی که در این زمینه تحقیقات انجام می‌دهند، گسترش داد. علاوه بر آنالیز کارآمدتر داده ها، حضور فیزیکی کابل می تواند جمع آوری انواع جدیدی از داده ها را ممکن کند. به عنوان مثال، از الیاف موجود در کابل می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌های لرزه‌ای از طریق تکنیک جدیدی به نام «حسگر صوتی توزیع‌شده» استفاده شود. سنسورهایی را می توان به کابل اضافه کرد تا مشاهدات مداوم دما و فشار در اقیانوس جنوبی قطب جنوب (مکانی مهم برای درک سرعت تغییرات آب و هوایی) را انجام دهد. پیتر نف یخ‌شناس و پروفسور دانشگاه مینسوتا می گوید که اقیانوس جنوبی به خوبی مورد مشاهده قرار نمی‌گیرد و هنگام افزایش دما، چنین مشاهدات مداوم در زمان واقعی می تواند درک دانشمندان را از این پدیده به میزان زیادی بهبود بخشد.

فراتر از فرصت‌های تحقیقاتی، اینترنت سریع‌تر باعث می‌شود بازدیدکنندگان ایستگاه راحت‌تر با خانواده، همکاران خود در خارج از قطب جنوب و عموم مردم ارتباط برقرار کنند. در سال 2018، والدمن فیلمساز به مدت پنج هفته به قطب جنوب سفر کرد تا از طریق برنامه هنرمندان و نویسندگان NSF از زندگی زیر یخ فیلمبرداری کند. والدمن گفت که داشتن اینترنت سریع‌تر تفاوت بزرگی برای ارتباطات علمی ایجاد می‌کند، زیرا به ارتباط‌گیران اجازه می‌دهد تا با مردم خارج از قطب جنوب در زمان واقعی تعامل داشته باشند.

اگرچه اتصال به اینترنت پرسرعت می تواند فواید زیادی را ارائه دهد، برخی از دانشمندان همچنین نگران این هستند که چنین تغییری چگونه بر فرهنگ ایستگاه مک مردو تأثیر می گذارد. نف توضیح داد که ایستگاه های تحقیقاتی قطب جنوب به دلیل کناره گیری، جوامعی فشرده هستند. اتصال کامل می تواند تغییرات زیادی در پی داشته باشد، از جمله نحوه تعامل محققان با یکدیگر و تمرکز آنها بر روی کار میدانی در مقابل رویدادهای داخلی.

گام بعدی در تحقق ارتقای اینترنت پرسرعت قطب جنوب، مطالعه رسمی طراحی دسکتاپ و مهندسی است که NSF با کمک وزارت دفاع انجام خواهد داد. تکمیل آن مطالعه، که شامل قیمت گذاری کابل و زیرساخت های مربوطه، مطالعه مسیر، و ایجاد برنامه زمانی برای نصب همه چیز است، یک نقطه عطف کلیدی است. پس از آن، NSF تصمیم خواهد گرفت که آیا پروژه را ادامه دهد یا خیر. بهبود ارتباطات برخی از سختی‌ها را از بین می برد و استقرار افراد در میدان را بسیار آسان تر می کند.

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109