ارز دیجیتال یا پول نقد؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اخیرا اصطلاحات و مفاهیمی مرتبط با ارز دیجیتال بر سر زبان‌ها افتاده است. برای بسیاری از ما مفاهیم ارز دیجیتالی و دنیای بلاکچین تازه است.

شبکه بلاک چین، شبکه ‌ای گسترده است که ارزهای دیجیتالی در بستر آن تبادل می‌شوند. ارزهای دیجیتال به دلیل بازار پرنوسان‌ و فناوری به کار رفته در آن‌ها، به سرعت بین مردم به محبوبیت بالایی دست یافتند. علاوه‌ بر این موارد، کنار گذاشتن واسطه‌ ها باعث شده تا افرادی که نسبت به سیستم‌های مالی قدیمی بدبین بودند نیز، به سمت ارزهای دیجیتال متمایل شوند. در روش‌های قدیمی، مبلغ زیادی به عنوان کارمزد در جابجایی ارزها و معاملات از سوی موسسات واسطه و بانک‌ها دریافت می‌شد. اما امروزه با ارزهای دیجیتال دیگر چنین مشکلی وجود ندارد. یعنی به ازای مبلغی بسیار اندک، تراکنش‌های مالی امکان پذیر شده اند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که به بازار آمد و از زمان تولید آن تا امروز، جایگاه نخست را بین سایر ارزهای دیجیتال به دست آورده است.

تفاوت ارز دیجیتال و پول

برخی ویژگی‌های منحصر به فرد ارزهای دیجیتال سبب تفاوت آن با پول‌های معمولی شده. مشخص است که ارزهای دیجیتال، دنیای آینده را تشکیل خواهند داد. با توجه به اهمیت روز افزون آن ها، بیایید کمی درمورد مزایای این رمزارزها و تفاوت آن‌ها با پول‌های معمولی صحبت کنیم.

غیرقابل برگشت بودن تراکنش‌ها اولین ویژگی ارزهای دیجیتال است. اگر انتقال ارز دیجیتال را انجام دهید و تراکنش شما تایید شود، دیگر قادر به برگرداندن آن نخواهید بود و تنها در صورتی امکان‌ پذیر می شود که گیرنده مایل به انجام این کار باشد. این شیوه در بانک‌ها متفاوت است. اگر شخصی به اشتباه پولی را به حساب شخصی دیگر انتقال داده باشد، در نهایت با پیگیری قضایی می‌تواند آن را پس بگیرد. اما زمانی که یک تراکنش در شبکه بلاکچین انجام می‌ گردد، به هیچ وجه امکان برگشت آن وجود ندارد.

دومین ویژگی مخصوص ارزهای دیجیتال ناشناس بودن آن‌هاست. آدرس کیف پول‌ها که همان نقش شماره کارت یا شماره حساب را در حساب‌های بانکی دارند، شامل اطلاعات هویتی شما نمی ‌باشند. این آدرس ها را تنها با بررسی تاریخچه تراکنش‌ها و تحلیل‌ های عمیق می‌توان به هویت افراد پیوند زد. البته برخی از ارزهای دیجیتال به صورتی طراحی‌ شده‌ اند که شناسایی هویت را تقریبا غیرممکن می‌کنند.

 

crypto currency circuit nodes digital wallet bitcoin blockchain 100793899 large

 

اکنون که به طور کامل دریافتیم ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد به طور مختصر به یکی از نقاط قوت و ضعف این پدیده اشاره می‌کنیم

نوسانات فوق العاده زیاد

در عین داشتن پتانسیل برای کسب سود، رمز ارز می‌تواند ضررهای سنگینی به کاربر تحمیل کند. به عنوان مثال، ارزش یک بیت کوین در مدت زمان 2 سال ابتدا 11 هزار دلار کاهش و سپس 9 هزار دلار افزایش یافت. پس باید انتظار بالا و پایین‌های زیادی را داشته باشید.

استخراج ارز دیجیتال

تمامی ارزهای دیجیتال، مانند بیت‌کوین قابل استخراج نیستند و بیت‌کوین جز قابل‌استخراج‌ترین ارز‌های دیجیتال، به شمار می‌رود. به صورت کلی، استخراج ارز دیجیتال، یعنی فرایند گردآوری کردن ارز‌های دیجیتال در ازای پاداش کار تکمیل شده.

افراد به دلایل متفاوتی به استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازند که از جمله این دلایل می‌توان به یافتن منبع درآمدی متفاوت و بدست آوردن آزادی مالی بیشتر، بدون دخالت دولت‌ها و بانک‌ها اشاره کرد.

قانونی یا غیر قانونی؟

تشخیص اینکه استخراج ارز دیجیتال، قانونی است یا خیر به موقعیت جغرافیایی و راه های استخراج بستگی دارد.

از جایی استخراج غیرقانونی شروع می ‌شود که فرد از ابزار‌ها و روش‌های ممنوع برای استخراج ارز‌های دیجیتال استفاده کند. برای مثال، بعضی از مجرمان سایبری با نصب بدافزار بر دستگاه‌ های کاربران، از قدرت پردازشی آن‌ها استفاده می کنند. این نوع از حمله سایبری تحت عنوان Cryptojacking شناخته می‌شود. در آخر لازم است توجه داشته باشید که دولت‌ های متفاوت در سراسر جهان نظریه‌ های متفاوتی درباره استخراج ارز دیجیتال دارند.

آدرس ما بر روی نقشه

address

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ولیعصر، روبروی وزارت دادگستری ،کوچه ولدی، مجتمع اداری و تجاری ولیعصر،برج شمالی، طبقه چهارم، واحد  ۲۴

تلفن تماس

 ( ۱۰ خط ) ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴</br>

  • فکس: ۰۲۱۸۸۹۴۳۴۲۴ داخلی 109