ytube2   کانال گوگل پلاس   لینکدین   کانال آپارات   اینستاگرام   کانال تلگرام   مارا دنبال کنید

 

ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با انتقاد از نگاه لوکس به حوزه فناوری اطلاعات و ایجاد محدودیت برای پلتفرم‌های داخلی گفت: ما تحت تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستیم و از طرف دیگر مجموعه قوانین و مقررات در داخل کشور هم به شکل خودتحریمی عمل می‌کند و اینها موانعی است که باید برداشته شود.

آزاد معروفی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر لزوم تعامل بخش خصوصی با دولت از طریق سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بیان کرد: با توجه به نقش دولت به عنوان مجری قوانین و از طرف دیگر با توجه به اینکه بخش بزرگی از اقتصاد ما در دولت و حاکمیت شکل گرفته، ‌نیاز داریم که در این اکوسیستم کسب‌وکار، تعامل ویژه با دولت داشته باشیم که این اتفاق هم در سازمان نظام صنفی افتاده است و از باب مطالبه‌گری از دولت،‌ این انتظارات را در سازمان نصر جلو می‌بریم.

وی در ادامه با بیان اینکه قضیه خودتنظیم‌گری از مطالبات و برنامه‌های صنف است، افزود: شیوه و نگاه سنتی در تنظیم مقررات توسط دولت باید به سمت خودتنظیم‌گیری توسط بخش خصوصی پیش برود که در اثر رقابت و منافع مشترک این اتفاق می‌افتد. دولت باید این واقعیت را بپذیرد که در اکوسیستم بازار و کسب‌وکارها، لزومی به این همه مجوز، تصدی‌گری و تنظیم بازار توسط آنها وجود ندارد و این اتفاق می‌تواند توسط خود صنعت و صنف به دلیل منافع مشترک بین بخش خصوصی در حوزه آی‌سی‌تی، شکل بگیرد.

 

تحریم، کرونا و تغییر دولت، چالش‌های پیش روی حوزه آی‌سی‌تی

معروفی با اشاره به چالش‌های پیش روی حوزه آی‌سی‌تی در قالب سه ضلع شامل تحریم، کرونا و تغییر دولت، بیان کرد: این چالش‌ها در حال حاضر پیش روی اعضای کسب‌وکارها به‌طور عام و به‌خصوص در حوزه فعالیت تمام شرکت‌های حوزه فاوا فارغ از عضویت و یا عدم عضویت در سازمان نظام صنفی وجود دارد. کمیته سنا برای رفع این مشکلات در صنعت فاوا تشکیل شده که علاوه بر سندیکای صنعت مخابرات و اتحادیه صادرکنندگان خدمات مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران که بیشتر به عنوان تولیدکننده و صادرکننده شناخته می‌شوند، در کنار سازمان نظام صنفی که بزرگ‌ترین مجموعه از تامین‌کنندگان را در حوزه آی‌سی‌تی تشکیل می‌دهد در تلاش است که این موانع را با هم افزایی از پیش رو بردارد.

رئیس کمیسیون اینترنت چیزها و ‌کلان داده با بیان اینکه تحریم‌ها بر تولید، واردات و صادرات، تاثیرات زیادی بر حوزه آی‌سی‌تی گذاشته‌اند، گفت: سازمان نظام صنفی به عنوان بزرگ‌ترین تشکل حوزه آی‌سی‌تی که بالغ بر ۱۸ هزار عضو دارد و در سه حوزه تولید، واردات و صادرات نقش عمده‌ای دارد، مطالبه‌گری مربوط به این موضوع را پیش می‌برد. البته مشکلات ارزی تنها در حوزه واردات نیست، بلکه تولیدکنندگان ما هم بخش عمده یا حداقل مواد اولیه مورد نیاز خود را از این طریق به دست می‌آورند و در حوزه صادرات هم به دلیل تحریم‌ها مشکلاتی در خصوص چگونگی تبادل ارز وجود دارد.

معروفی با اشاره به نقش کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی در رفع مشکلات تحریمی، اظهار کرد: این کمیسیون تلاش کرده مشکلات را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و همچنین قسمت امنیت سازمان فناوری اطلاعات منتقل کند، برای اینکه موضوع واردات چه برای تولیدکنندگان و چه واردکنندگان به سمتی برود که محدودیت‌ها و موانع کمتر شود. ما تحت تحریم‌های ظالمانه بزرگی هستیم که توسط آمریکا به ایران تحمیل شده و تاثیرات بزرگی بر این حوزه گذاشته است، از طرفی در داخل کشور هم مجموعه قوانین و مقرراتی داریم که به شکل خودتحریمی عمل می‌کند و اینها موانعی است که باید برداشته شود.

رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه مشکلات حوزه آی‌سی‌تی باید توسط اندیشمندان این حوزه و جوانانی که وارد این مجموعه‌ها می‌شوند، بررسی شود، افزود: ما باید با شیوه‌های جدیدی مشکلات را مدیریت کنیم و با تفکرات والای موجود، موانع را از پیش رو برداریم. لازم است در حوزه کم کردن قوانین و مقررات و مقررات‌زدایی، ‌اختصاص سهم از مسائل ارزی و مسائل دیگری که در حوزه واردات در بخش تولید و تامین تجهیزات در داخل کشور مورد نیاز است، مطالبه‌گری صورت گیرد. بخش صنفی نیز با بانک مرکزی، گمرکات، وزارت صمت، ‌وزارت ارتباطات و نهادهای مربوطه در تعامل خواهد بود و مطالبه‌گری خود را ادامه خواهد داد.

 

انتقاد از وجود نگاه لوکس به کالاها و زیرساخت‌های حوزه آی‌سی‌تی

معروفی با انتقاد از وجود نگاه لوکس به کالاها و زیرساخت‌های حوزه آی‌سی‌تی بیان کرد: برای همه تعجب‌برانگیز است که چنین نگاهی در حاکمیت وجود دارد. موضوع کرونا و سه‌گانه مشکلات موجود، به شدت نیاز به آی‌تی را در تمام دنیا و خصوصا در کشور ما با توجه به شرایط موجود، بیشتر کرده است. حوزه‌های آموزشی چه در آموزش و پرورش، چه در دانشگاه‌ها به دلیل نیاز به آموزش از راه دور،‌ حوزه کسب‌وکارها و بخش دولتی تحت عنوان دورکاری و بسیاری از کسب‌وکارهای جدید که در بستر آی‌تی شکل گرفتند،‌ این نیاز را آشکار می‌کند. در حال حاضر بخش عمده‌ای از مایحتاج مردم از طریق این مجموعه‌ها انجام می‌شود که اگر بستر مناسبی برای ارائه خدمات نداشته باشند، مردم ناچار به حضور در فضای بیرون و ارتباط فیزیکی می‌شوند و این پاندمی کرونا را گسترش خواهد داد.

وی با اشاره به افزایش فوتی‌های کرونا در روزهای گذشته، بیان کرد: شاهدیم که مبتلایان کرونا روزبه‌روز بیشتر می‌شوند. مطالبه ما از دولت و حاکمیت این است که نگرش لوکس به آی‌تی را در خود تغییر دهند و به فضای مجازی به مثابه راهی برای به حداقل رساندن پاندمی کرونا نگاه کنند، برای اینکه ارتباط مردم به حداقل برسد، مایحتاج روزمره و مسائل آموزشی فرزندان، مسائل دورکاری با فراهم کردن زیرساخت‌های اساسی حوزه آی‌تی فراهم شود. زیرا فناوری اطلاعات می‌تواند در این شرایط به کم شدن گسترش پاندمی کرونا کمک شایسته‌ای کند.

رئیس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای افزود: در فراهم کردن اولویت‌ها در وزارت صنعت، معدن و تجارت، می‌بینیم که فناوری اطلاعات جزء اولویت‌های ۲۲ و ۲۳ قرار می‌گیرند، در حالی که این نگرش باید تغییر عمده‌ای کند. اگر نظر و دیدگاه وزارت صمت تغییر نکند، باعث گسترش پاندمی در کشور می‌شود و بسیاری از کسب‌وکارها تعطیل خواهند شد، آموزش‌ با تغییر و مشکل روبه‌رو می‌شود، دانش‌آموزان از تحصیل بازمی‌مانند و انگیزه‌ها برای تحصیل کم می‌شود. بنابراین دولت و حاکمیت با توجه به این قضایا، باید درک درستی از وضعیت داشته باشد که نیازمندی‌های ما در حوزه آی‌سی‌تی اگر حیاتی نباشد، به عنوان نیازهای اساسی تلقی می‌شود.

عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با تاکید بر اهمیت حمایت از کسب‌وکارهای نوپا بیان کرد: در مقابله با موضوعاتی مانند فیلترینگ باید به گونه‌ای هوشمندانه عمل شود که باعث ضربه به کسب‌وکارها نشود. همانطور که سازمان نظام صنفی در رویدادهای آبان ماه سال گذشته، بعد از ملتهب شدن فضا و قطعی اینترنت، بیانیه رسمی داد و موضع خود را تعیین کرد و با سازمان فناوری اطلاعات و وزارت ارتباطات درباره این موارد به تفصیل صحبت شد.

معروفی با اشاره به ایجاد محدودیت برای پلتفرم‌های داخلی بیان کرد: برخوردهای سلبی غیر از اینکه کسب‌وکار را محدود کند، چیز دیگری به همراه ندارد و این باعث نگرانی می‌شود. کسانی که تلاش کردند پلتفرم‌هایی مشابه سرویس‌های خارجی که به دلیل تحریم‌ها در اختیار ما نیست، تولید کرده و مخاطب و محتوای زیادی فراهم کردند، با چنین برخوردهایی آسیب می‌بینند. ما در صنف همه توانمان را  برای رفع موانع به کار می‌گیریم.

 

مشاهده متن مصاحبه در خبرگزاری ایسنا

 


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ششمین دوره انتخابات سازمان صنفی رایانه‌ای از رونق و جنب‌وجوشی خاص برخوردار شده و رقابتی سازنده در میان کاندیداها شکل گرفته است و هریک تلاش می‌کنند با ارائه‌ی برنامه‌ای جامع این سازمان صنفی را روح تازه‌ای ببخشند به همین منظور خبرنگار فابانیوز با آزاد معروفی سرلیست گروه فراگیر به گفتگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

معروفی در آغاز به بیان تاریخچه ی شکل گیری سازمان نظام صنفی رایانه ای پرداخت و گفت: “در سال‌های دهه ی ۷۰، انجمن شرکت های انفورماتیک تشکیل شد که بنابر نظر اعضا، قرار بر این شد که به سمت سازمان شدن گام برداشته شود، که بر همین اساس در تاریخ ۴ دی ۷۹ اولین قانون سازمانی شدن این انجمن در مجلس شورای اسلامی تحت عنوان حمایت از پدیدآورندگان نرم افزار های رایانه ای تصویب شد که در ادامه ی این تلاش ها، در سال ۸۳ آئین نامه ی اجرایی سازمان نیز در هیئت وزیران به تصویب رسید و به این ترتیب سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به طور رسمی در سال ۸۴ تشکیل شد.”

شایان ذکر است؛ آزاد معروفی از ابتدای تشکیل سازمان نظام صنفی رایانه ای بعنوان عضو در کمیسیون شبکه و از دور سوم و چهارم در پست های گوناگون همچون عضو هیئت مدیره و خزانه دار و عضو شورای مرکزی به فعالیت پرداخته است. او همچنین بانی کمیسیون های IoT و AI و Data Sience هم بوده است.

معروفی در جواب به سوال سهم سازمان در پیشبرد فناوری در کشور به نقش مطالبه گری سازمان در مقابل دولت و تلاش بی وقفه برای ایجاد تغییر در فرایند های قانونی اشاره کرد و گفت: “از ابتدای شکل گیری، تمام تلاش سازمان بر زدودن موانع پیش رو برای پیشرفت فناوری ها بوده است لذا از ابتدای دوره‌ی اول تاکنون شاهد هماهنگی بین سازمان و دولت برای اصلاح موازین قانونی برای کم کردن موانع کاری در حوزه های فناوری بوده ایم.بطوریکه هرساله به تشکیل کمیسیون های تخصصی در زمینه های فناورانه پرداخته ایم تا هر کمیسیون به طور اختصاصی پیگیر مطالبات مربوط به آن حوزه باشد.”

در ادامه، معروفی راه یافتن جوانان به حوزه های تصمیم گیری و تصمیم سازی و ایجاد تغییر و تحول در حوزه های داخلی و خارجی را از مهم ترین ویژگی های مدیریت صحیح سازمان دانست و گفت: “ایجاد تغییر و تحول در حوزه های داخل و خارج از سازمان مسلما یکی از مهم ترین وظایف سازمان است که از ابتدا در دستور کار قرار داشته است؛ بطوریکه این تغییرات باید در جهت تسهیل روش ها و تفکرات فناورانه گام بردارد. از طرفی تلاش برای ایجاد شفافیت در حوزه ها و همچنین مبارزه با انحصار طلبی از مواردیست که باید همیشه به آنها توجه نمود.”

معروفی با اشاره به شرایط تحریم، همه گیری کرونا و نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد؛ “امروزه در مرکز مثلثی متشکل از سه راس خطیر قرار گرفته ایم، به نحوی که شاید کمتر کشوری را بتوان یافت که در شرایط امروزی ما قرار گرفته باشد.بنابراین باید با استفاده از تجربیات گذشته و برنامه ریزی های دقیق سعی در ایجاد بستری برای تاب آوری کسب وکار ها داشته باشیم چرا که در این شرایط مهم ترین مسئله تاب آوردن و ادامه دادن است و در شرایطی که با بیشترین مشکلات، چه از لحاظ قوانین دست و پا گیر و چه از لحاظ تهدید های امنیتی در حوزه فناوری ها و فضای مجازی قرار داریم. باید از همین حالا برنامه های مشخصی برای آینده در نظر داشته باشیم تا بتوانیم به نحوی موثر به ایفای نقش بپردازیم.”

معروفی در پایان تغییر و بهبود مستمر را شعار اصلی کاندیداتوری خود نامید و با اشاره به لیست کاندیداهای خود، گفت: “با توجه به محدود بودن اعضای هیئت مدیره، سعی ما بر این بوده که تیمی فراگیر و متشکل از تمام سلایق و تفکر ها گرد هم آوریم که در روزهای آینده لیست مان را منتشر خواهیم کرد و امیدواریم که در آینده، سازمان ضمن ایفای نقش خود در حوزه های فناورانه، به ارتباطی عمیق تر با رسانه ها برسد تا به این طریق به شفافیت هرچه بیشتری در انجام رسالت های خود دست یابیم."


مشاهده متن خبر در سایت فابا نیوز


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

بازنگری نشریه ۷۵۰ سازمان برنامه و بودجه با عنوان "ضوابط طراحی،اجرا و بهره برداری مراکز داده" در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز شد.


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تجهیزات IT از لیست کالاهای لوکس خارج شوند در سایه تحریم ها و فشارهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، دسته بندی تجهیزات IT در گروه کالاهای لوکس شرایط را برای شرکت های فعال در این حوزه با سختی های بیشتری همراه ساخته است.


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

تهران (پانا) - کمیته مشترک سنا با حضور سندیکای صنعت مخابرات ایران ، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران تشکیل شد.


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آزاد معروفی رییس کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفتگو با پیوست مطرح کرد: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در نامه‌‌ای جدید به رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواسته تا برای کمک به فعالان بخش خصوصی و کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات برای عبور از بحران کرونا اقداماتی که پیشتر در نامه دیگری به معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات ارائه شده بود را پیگیری کند.


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

ثبت سفارش برخی تجهیزات زیرساختی مانند سرور، پردازنده، تجهیزات ذخیره‌‏سازی و غیره به بهانه «موجود بودن نمونه‌ تولید داخلی» متوقف شد. در همین زمینه ریاست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز با ارسال نامه‌ای به مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت خواستار بازبینی این موضوع شد. با اینکه روز گذشته (۷ اردبیهشت‌‌ماه) معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که این ممنوعیت لغو شده؛ اما برخی از شرکت‌های حوزه فاوا اعلام کردند که کماکان نمی‌توانند سفارش خود را ثبت کنند.


ارسال نظر
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

به گزارش ایسنا: به گفته آزاد معروفی رییس کمیسیون شبکه  سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، با تداوم تحریم‌ها، کاهش قیمت نفت و موضوع کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد، اگر در سال جدید تمهیدات مناسبی در نظر گرفته نشود، شرکت‌های کوچک و متوسط که توانایی مقابله با این مسائل را ندارند صدمات جبران‌ناپذیری می‌بینند.


ارسال نظر

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

نهمین نمایشگاه شهر هوشمند و بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ مشهد، دیروز، اول بهمن‌ماه، آغاز به کار کرد. این رویداد تا تاریخ چهارم بهمن ماه در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد ادامه خواهد داشت.


کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت لاوان ارتباط است.